Ripple dava sürecini başlatan eski SEC Başkanı, Fireblocks’a geçti

Ripple şirketine kayıtsız menkul satış gerekçesiyle dava açması ve kendi döneminde hiçbir Bitcoin ETF başvurusunun kabul edilmemesiyle adından söz ettiren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski başkanı Jay Clayton, dijital varlık altyapı sağlayıcısı Fireblocks danışma kuruluna katıldı. Clayton'ın dijital varlıklarla ilgili olumlu açıklamalar yapması da dikkat çekti.

Donald Trump döneminin SEC başkanı Jay Clayton, Fireblocks şirketinin danışma kuruluna girdi. Blok zinciri teknolojisine inandığını ama aynı zamanda kripto sektörü için de daha fazla regülasyon gerektiğini düşündüğünü belirten Clayton, kendisine konuyla ilgili teklif gelmeden önce ise Fireblocks şirketini duymadığını söyledi.

“Blok zinciri teknolojisine geçiş kaçınılmaz”

Finansal altyapı sektöründe blok zinciri teknolojisine geçişin kaçınılmaz olduğunu belirten Clayton şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın dijitalleştiği ölçüde regülasyonların da sağlamlaştırılması ancak aynı zamanda da teknolojinin benimsenmesinin kolaylaştırılması gerekiyor. Bunlar ABD’nin çıkarına olan şeylerdir. Finansal altyapı sektöründe blok zincir teknolojisine geçiş kaçınılmaza yakın bir durum. Bu teknolojinin potansiyelini her zaman sevdim. Ancak şu unutulmamalı ki, teknolojinin büyük işler başarması kanunu atlayabileceğiniz anlamına gelmemeli”

Clayton ayrıca, sabit coin’lerin regüle edilmemelerinin, onların yasadışı aktivitelerde kullanılacak ilk varlıklar olmalarının önünü açacağını belirtti ve bu konuda son dönemde adımlar atan Hazine Bakanı Janet Yellen’ın çalışmalarının doğru olduğunu söyledi.

Fireblocks şirketi değişik yargı bölgelerinde olan kurumların tek bir platform üzerinde dijital varlıkları tutmasını, transfer etmesini hatta kendi varlıklarını çıkarmalarını sağlıyor. Şirketin müşterileri arasında Revolut, eToro ve Galaxy Digital gibi kurumlar da bulunuyor.

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) eski başkanı Christopher Giancarlo da, bu sene başında Bitcoin borç verme platformu BlockFi’ın yönetim kuruluna dahil olmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl