SEC eski yöneticisi: Davayı Ripple kazanabilir

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), Ripple şirketine karşı geçen sene açtığı "kayıtsız menkul kıymet satışı" davasında 1 yıldan fazla bir süre geride kalırken Ripple'ın yaptığı savunmayı öven kişilere şimdi de SEC'nin eski yöneticisi Joseph Hall da katıldı. Bir podcast'te konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Hall, "Dava artık öyle bir yere geld ki, SEC'nin istediği şekilde ilerlemiyor. Sonunda hakim 'Eğer Ripple'ın yaptıklarını farkındaysanız, 2012'den beri neden sustunuz?' da diyebilir. Davayı SEC kaybedebilir" dedi.

SEC ve Ripple arasındaki davada 1 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen SEC’nin hala net şekilde ilerleme kaydedememesi ve Ripple’ın her geçen gün daha çok yol katetmesi birçok uzmanın da övgülerini almaya devam ediyor. Son olarak SEC’nin eski yöneticisi olan Joseph Hall, davayı Ripple’ın kazanma şansının olduğunu söyledi.

“SEC önceden uyarmalıydı”

SEC’de genel politikalardan sorumlu eski yönetici olan Joseph Hall, katıldığı bir podcast’te çalıştığı eski kurumunu eleştirdi. SEC’nin tam anlamıyla neyi kanıtlamak istediğini anlamadığını belirten Hall şunları söyledi:

“SEC’nin bu davayla neyi kanıtlamak istediğini anlamadım. Ripple yıllardır bu operasyonları sürdürdü ve siz son dakikada böyle bir dava ile onların karşısına çıkıyorsunuz. Bir regülasyon kurumu kişiler ya da kurumlar hakkında bir soruşturma başlatıyorsa, onları önceden uyarmalıdır. Ripple şu ana kadar çok iyi savunma yaptı. Açıkçası dava SEC’nin istediği gibi bitmeyebilir. Ripple kazanabilir. Şu an durum öyle bir hale geldi ki, hakim, ‘XRP konusunda her şeyin bu kadar farkındaysanız, 2012’den bu yana neden sustunuz? Neden şimdi dava açtınız?’ diye sorabilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Ripple davasında mühürlü belgeler açıldı: Avukatlar ne diyor?

Ripple ana savunması: Adil bildirim

Bilindiği üzere, Ripple şirketi davanın başından bu yana SEC’nin kendilerini hiçbir zaman uyarmadığını ve bu yüzden yanlış bir şey yapmadıkları hissiyatını uyandırdığını belirtiyor. SEC tarafı ise böyle bir bildirim yapmak zorunda olmadığı konusunda ısrarcı davranıyor.

Davada bir diğer önemli konu ise SEC eski yöneticisi olan William Hinman’ın, önce mahkemeye tanık olarak çağrılması talebinin -SEC’nin tüm itirazlarına rağmen- hakim tarafından kabul edilmesiydi. Hinman, tanık ifadesinde Ripple aleyhine konuşmuş olsa da, hakim son olarak onun 2018’de Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığı yönündeki yorumlarının da bağlayıcı olduğuna hükmetmişti.

Hinman konusunda Ripple avantajı yakaladı

Hatta hakim Hinman’ın konuşmasının kişisel fikir olduğunu belirtse de, SEC son savunmasında bunun tersini belirtmiş ve otoriteleri adeta şaşkına çevirmişti. SEC, önceden Hinman’ın kişisel fikrinin kurumu bağlamadığı yönünde savunma yaparken son olarak ise konuşmanın Hinman’ın yöneticiliğini yaptığı birimi bağlayabileceğini belirtmişti. Uzmanlar, bu 180 derecelik U dönüşünün de Ripple lehine bir gelişme olduğunu belirtiyorlar.

Son olarak hakimin verdiği “mühürlü dosyaların açılması” kararı da, Ripple’ın geçmiş yıllarda XRP konusunda bazı uzman avukatlardan ne tür danışmanlık aldığı konusunda da birçok bilinmeyeni ortaya çıkaracak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl