SEC, 9 Bitcoin ETF başvurusunu reddetti

ABD Menkul Kıymet ve Borsalar Komisyonu (SEC), merakla beklenen 9 Bitcoin ETF'si başvurusuyla ilgili kararını verdi. Kurum, başvuruların tamamını reddetti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Bitcoin ETF’si oluşturmak için yapılmış başvurulardan 9’unu reddetti.

ProShares, GraniteShares ve Direxion’a ait toplamda 9 başvuru bulunuyordu. Yapılan açıklamada hepsine ret verildiği duyuruldu. SEC bundan bir ay önce Bitcoin’in ilk milyarderleri olarak bilinen Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunu da reddetme kararı almıştı.

Komisyon daha önce verdiği ret kararlarının Bitcoin veya Blockchain teknolojisi özelinde olmadığını ve söz konusu varlıklarla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını vurgulamıştı. Kurum, bu seferki karar açıklamasında da yine aynı vurguyu yaptı.

SEC henüz bir ETF başvurusunu onaylamış değil ancak hala değerlendirilmeyi bekleyen başvurular bulunuyor. SEC’in Bitwise ve VanEck/SolidX kuruluşları tarafından yapılmış başvuruları da değerlendirmesi bekleniyor.

VanEck/SolidX ETF’si onaylanması halinde düzenleyici kuruluşlarla iyi ilişkilere sahip dünyanın en büyük vadeli işlem borsalarından CBOE’de listelenecek. Bu başvuruyla ilgili nihai kararın 2019 yılının Şubat-Mart aylarında açıklanması bekleniyor. Kripto para piyasasındaki genel hava, bu ETF’nin onaylanmasının güçlü bir olasılık olduğu yönünde.

→ ‘BITCOIN MANİPÜLASYONU BITMEX İLE PERDELENDİ’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl