SEC başkanı Gensler, gerçekten istifa mı etti?

Hafta sonu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’ın istifa edeceğine dair söylentiler hızla yayıldı. Son dönemde, kripto para sektörünü baskı altına almasıyla yatırımcıların tepkisini çeken Gensler’ın istifa olasılığının konuşulması bile piyasada heyecan yaratmaya yetti. Öte yandan Gensler’ın istifa edeceği iddiasını yayan haber sitesi, daha önce yayımladığı sansasyonel ve sahte haberlerden dolayı kötü bir şöhrete sahip.

Haberde ne deniyor?

Söz konusu haberi, ilk ortaya atan TheCryptoAlert.com adlı bir internet sitesi. “SEC kaynakları Gary Gensler’ın istifasını doğruladı” başlığıyla yayımlanan haberde, isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin Gensler’ın kurum içi bir soruşturmadan dolayı istifasını sunduğunu söylediği yazıyor. İlgili yetkilinin “Gary Gensler, görevi suistimal iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmanın ardından SEC başkanlığı görevinden istifa etti. Soruşturmanın ayrıntıları gizli fakat istifa kararı, bulguların ciddiyetini gösteriyor.” ifadelerini kullandığı aktarılıyor. Son bölümde ise haberin isimsiz kaynaklara dayandığı, SEC ya da Gensler’ın kendisi tarafından resmen teyit edilene kadar spekülasyon olarak değerlendirilmesi gerektiği notu yer alıyor.

Wix ile oluşturulan internet sitesinin domain kaydı da henüz 8 gün önce, 24 Haziran 2023’te alınmış görünüyor.

İddiayı yayan site, sahte Ripple haberiyle konuşulmuştu

Aynı internet sitesi, geçtiğimiz günlerde Ripple’ın piyasadan 10 milyar XRP’lik geri alım yapacağını yazmıştı. Bu iddia, daha sonra Ripple yetkilileri tarafından yalanlanmıştı.

Fox muhabiri: SEC kaynakları “deli saçması” diyor

Son olarak Fox Business muhabiri Eleanor Terrett, SEC kaynaklarının iddianın deli saçması olduğunu söylediğini, resmi bir yorum için SEC iletişim departmanına ulaştığını ve cevap aldığında yayımlayacağını belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl