SEC, çifte Bitcoin-Ether ETF’ni değerlendirmeye aldı

Kripto para dünyası Ether spot ETF'leri konusunda SEC'nin son onayı vermesini beklerken, kurum Hashdex şirketinin, içerisinde hem Bitcoin hem de Erther tutan spot ETF ürününü de değerlendirmeye aldı. SEC, Hashdex'in 19b-4 dosyasını incelemeye alıp, konuyla ilgili ilk adım olan "yorum toplamayı" da başlattı.

2024 yılı kripto para dünyası için “ETF’lerin kabul senesi” olarak geçmeye devam ederken, taleplere artık direnemeyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir dosyayı daha incelemeye aldı.

Kurum, varlık yönetim firması Hashdex’in, içerisinde Bitcoin ve Ether tutan spot ETF’inin 19b-4 dosyasını kabul etti ve incelemeye aldı. Konuyla ilgili bilgiyi ise X üzerinden, ETF’ler konusunda danışmanlık veren şirket ETF Store’un yönetim kurulu başkanı Nate Geraci verdi.

Geraci yazdığı tweet’te, “Hashdex’in Nasdaq Crypto Index US ETF fonu, SEC tarafından işleme alınmak üzere kabul edildi. Artık saat çalışmaya başladı. ETF, hem BTC hem ETH tutacak” dedi.

İlginizi çekebilir | Binance Türkiye’ye kapanıyor mu?

Bu fon şimdilik, sadece kurumsal yatırımcılara açık olacak ve Geraci’nin de dediği gibi Bitcoin ve Ether’e direkt olarak yatırım yapacak. Fonun işlemlere resmen açılması için 19b-4 dosyasının ardından S-1 adlı dosyanın da onaylanması gerekiyor. Bilindiği gibi Ether spot ETF’leri de şu anda SEC’den S-1 dosyaları için onay bekliyor. Bu onay geldiği takdirde ETF’ler resmen işlemlere açılmış olacak.

Mart 2025’e kadar uzayabilir

SEC, ETF ile ilgili kamuoyundan yorum toplama sürecini de başlattı. Bu yorumlar olumlu olsa bile kurum, daha önce birçok kez görüldüğü gibi süreci erteleme hakkına da sahip… SEC, süreci 2025’in mart ayına kadar uzatabilir. Ancak o dönemde son kararı vermek zorunda kalacak.

Son olarak geçtiğimiz hafta VanEck şirketi de Solana spot ETF başvurusunda bulunmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Enver Yanıtla

    Gerçekten de tam bir “boğa” sezonundayız ancak en büyük kazanan SEC oluyor nedense, kasa daima kazanıyor yani, bu işte çok tuhaflıklar var.