SEC, ilk kaldıraçlı Bitcoin vadeli ETF’ini resmen onayladı

Son günlerde Bitcoin’e dayalı borsa yatırım fonları (ETF) kripto gündeminin en sıcak konusu oldu. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’i için başvuru yapmasının ardından bilindiği üzere, pek çok şirket de spot Bitcoin ETF başvurularında bulundu. Bugün yaşanan bir başka önemli gelişme ise yine ETF’lerle ilgiliydi.

ABD’nin sermaye piyasası kurulu SEC, ilk kaldıraçlı Bitcoin vadeli ETF’inin borsada işlem görmesine izin verdi. Başvuru, Volatility Shares şirketi tarafından yapılmıştı ve ETF ise “2x Bitcoin Strategy ETF” adını taşıyor.

BITX koduyla işlem görecek söz konusu ETF’in, 27 Haziran 2023 Salı günü CBOE borsasında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu onay, Bitcoin dünyasında önemli bir kilometre taşı olarak görülebilir. SEC, daha önce yapılan kaldıraçlı ve Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ETF’leri reddetmişti, bazı başvurular ise geri çekilmişti. Yeni ETF, daha fazla benimsenme ve yatırım fırsatlarının önünü açabilirken SEC’nin bakış açısında olumlu yönde değişim olduğunu da gösteriyor.

Bitcoin, bugün 2022 yılının haziran ayından bu yana ilk defa 31 bin doların üzerine çıktı. Bir numaralı kripto para, 31 bin 431 doları gördü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl