SEC kıskacındaki Coinbase’e yeni toplu dava

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kıskaca alınan Coinbase borsasına şimdi de müşterilerin kripto para cüzdanlarına erişimini sağlayamadığı, hırsızlığa ve yetkisiz transferlere karşı hesapları savunmasız bıraktığı iddiasıyla toplu dava açıldı.

coinbase

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, ABD Georgia Bölge Mahkemesine yapılan şikâyette, kullanıcıların hesaplarını kalıcı bir şekilde kilitleyerek maddi zarar yaratmakla ve menkul kıymetleri işlem platformlarında listeleyerek federal yasaları ihlal etmekle itham ediliyor.

“Kullanıcılar hesaplarına erişemedi”

Davacı George Kattula, şirketin standart güvenlik uygulamalarını takip etmediğini belirtirken “kullanıcıların hesaplarına ve fonlarına erişimini uygunsuz ve makul olmayan bir şekilde engellediğini” iddia ederek tüm Coinbase cüzdan ve hesap sahipleri adına toplu dava açtı. Ayrıca, bu davada 100’den fazla kişiden oluşan bir mağdur grubu olabileceği bildirildi.

SEC ile başı dertte

Coinbase’in alım satım platformu, hacimlerin arttığı piyasa volatilitesi dönemlerinde sık sık çöküş yaşadı. ABD’de halka arz edilen ilk kripto para borsası olan Coinbase, geçen yıl fiyatların zirve yaptığı pandemi sırasında büyük atılım göstermişti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz ay Coinbase’e menkul kıymet olarak kaydedilmesi gereken birkaç dijital varlığın alım satımına uygunsuz bir şekilde izin verdiği iddiasıyla soruşturma açmıştı. Aynı dava şikayetinde eski bir Coinbase çalışanı, kardeşi ve arkadaşı dahil üç kişiyi içeriden bilgi alarak işlem yapmakla suçlanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl