SEC üyesi, SEC’nin spot Bitcoin ETF tutumunu eleştirdi

ABD'de kripto para topluluğunun "kripto annesi" olarak adlandırdığı ve birçok konuda kripto paralara destek vermesiyle bilinen SEC komisyon üyesi Hester Peirce, spot ETF'lerin kabul edilmemesinin yatırımcıları korumadığını hatta onları yanlış yönlere ittiğini söyledi. Başkan Gensler'ın sert adımlar atmaya devam edeceğini belirten Peirce ayrıca, net kanunların olmamasının da inovasyonu engelleyen en büyük sebep olduğunu belirtti.

hester-peirce (1)

SEC komisyon üyesi Hester Peirce, şu ana kadar herhangi bir Bitcoin spot ETF başvurusunun kabul edilmemesinin yatırımcıyı korumadığını tam tersi zarar verdiğini söyledi. Dünkü konuşmasında ETF’ler konusuna değinen Pierce, şu ifadeleri kullandı:

“Yatırımcıları spot ürünlerden uzak tutmaya çalışmak açıkçası onlara yardım etmiyor. Hatta biz bu tür kararlar alarak onları daha kötü pozisyonlara itiyoruz. Tabii her başvuruyu tek tek ele alıyoruz ancak, yatırımcıların bu spot ürünlere ulaşmasını engellemenin onların iyiliğine olduğunu düşünmüyorum.”

“Kurumlar arası mücadele regülasyonları yavaşlatıyor”

Kripto para konusunda regülasyonların, SEC ve CFTC gibi kurumlar arasındaki mücadeleden ötürü yavaş kaldığını belirten komisyon üyesi ayrıca Kongre’nin önünde çok fazla konu olduğunu da belirtti:

“Dijital varlıklar etrafında oluşması gereken regülasyonlar bir türlü gelmedi. Süreç yavaş ilerliyor. Yargı yetkisi için bazı devlet kurumlarının mücadele etmesi bu durumun sebebi… Kongre’nin önünde çok fazla konu var ve kripto paralar da ilk sırada yer almıyor.”

“Gensler sert önlemler almaya devam edecek”

Hangi devlet kurumunun dijital varlıklar konusunda engel koymaya devam edeceğinden bağımsız olarak SEC başkanı Gensler’ın sert adımlar atmaya devam edeceğini belirten Peirce şunları söyledi:

“Gensler bir veri insanıdır. Verilerle çok içli dışlı olması onun bu konuya eğilmesini sağlıyor ancak aynı zamanda inandığı şeyi de yapmak isteyen bir insan. Federal bir devlet kurumunun kripto para piyasalarını denetlemesini istiyor. Onun en çok görmek istediği şey bu”

“Yeni bir kurum oluşturmak doğru mu, bilmiyorum”

Kripto paralar konusunda bu devre uygun yeni bir kurum oluşturulması fikrine de sıcak bakmadığını belirten Pierce, çok fazla karmaşa olduğunu ifade etti:

“Finansal hüzmetler ve ürünler konusunda parçalara ayrılmış, karmaşık bir sistem söz konusu. Bu yüzden yeni bir kurum oluşturup, onun kripto paralarla ilgilenmesini sağlama fikri ne kadar doğru bilmiyorum. Net kuralların olmaması bu evrende inovasyonu engelleyen en büyük etkenlerden bir tanesi…”

Hatırlanacağı üzere Peirce Ağustos ayında SEC’nin, Poloniex borsasına kestiği 10 milyon dolarlık cezayla ilgili olarak da, “SEC, net kanunlar çıkarmak yerine şirketlere ceza kesiyor. Regülatörler ceza kesmek yerine, açık ve net kurallar ortaya koyarak yol göstermelidir” demişti.

Peirce Dogecoin gibi fenomen kripto paralar konusunda da net bir duruş sergilemiş ve bu tür yatırımların riskli olduğunu belirterek “Sonra paranızı kaybedince devlete gelmeyin!” yorumunu yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl