SEC’nin Kraken’e açtığı davada 11 token menkul kıymet sayıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ABD merkezli büyük kripto para borsalarından Kraken’e dava açtı. Yöneltilen suçlama ise menkul kıymet yasalarının ihlali oldu.

Kurum, Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’ne verdiği dilekçede, “Kraken, SEC’ye kaydolmadan kripto varlık menkul kıymetleriyle ilgili olarak aynda anda bir broker, borsa ve takas kurumu olarak hareket etmiştir. Kraken, bunu yaparken yatırımcıları riske atmış ve onları korumak için oluşturulan ABD menkul kıymetler yasalarının gerekliliklerine uymadan, hatta bunları tanımadan milyarlarca dolar ücret ve alım satım geliri elde etmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Müşteri varlıkları şirket varlıklarıyla iç içe geçti”

SEC ayrıca, Kraken’i yatırımcıların varlıklarını kendi varlıklarından ayırmadan kullandığını ileri sürdü. İddiaya göre Kraken, 33 milyar dolardan fazla değere sahip müşteri varlıklarını elinde tutarken bunları kendi varlıklarıyla iç içe geçirdi. Benzer şekilde borsa, 5 milyar dolardan fazla nakit tutuyordu ve bunları yine müşterilerinin nakit varlıklarıyla karıştırdı.

SEC, mahkemeden davalıların menkul kıymet yasalarını ihlal etmelerini kalıcı olarak engelleyen ve haksız kazançların geri ödenmesini emreden bir karar talep ediyor.

Kraken’de listelenen 11 varlık için menkul kıymet sınıflandırması

Öte yandan kurum, dava dosyasında, Kraken tarafından listelenen ADA, ALGO, ATOM, FIL, FLOW, ICP, MANA, MATIC, NEAR, OMG ve SOL’un yatırım sözleşmesi niteliğinde olduğunu vurguladı. Söz konusu varlıklar, Binance ve Coinbase’e açılan davalarda da yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl