Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

McAfee’nin yatırımcıları yanıltmakla suçlandığı o token’lar

SEC'nin John McAfee'nin 2017 yılının sonu ve 2018 yılının başında yatırımcıları yanıltmakla suçlamasına temel olan ICO ve token'lar hangileri?

john-mcafee

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bildirdiğimiz gibi, önceki gün kripto para sektörünün tanınan isimlerinden John McAfee’ye dava açtı. SEC’nin şikayetinin temelinde ünlü girişimcinin 2017 yılının Kasım ayından 2018 yılının Şubat ayına kadar çeşitli ICO projelerini karşılığında para aldığını açıklamadan takipçilerine önermesi yatıyor. McAfee’nin bu şekilde ICO’lardan 23 milyon dolardan daha fazla para aldığı iddia ediliyor. Bu ICO’larla çıkarılan token’ların menkul kıymet olduğu vurgulanıyor. ABD’de bir menkul kıymeti para alındığını açıklamadan tanıtmak yasalara aykırı. Nitekim McAfee’den önce de Floyd Mayweather, DJ Khaled gibi birçok ünlü isim de benzer suçtan cezalar aldılar.

SEC, McAfee’nin tanıtımını yaptığı ICO’ların yatırımcılardan en az 41 milyon dolar para topladığını öne sürüyor. Peki belgede “ICO-1, ICO-2…” şeklinde geçen ve isimleri verilmeyen o token’lar hangileri?

McAfee, 20 Aralık 2017’de SETHER ile ilgili bir tweet attı ve şöyle dedi: “Bu dünyayı değiştirecek bir coin ve dünyayı değiştirecek bir konsept. Onlara yardım etmeme izin vermelerini söyledim. ICO yeni başladı.”

Bu token, 2018 yılının Mart ayında 0.31 dolar fiyatla işlem görmeye başladı ve geçen yıl sıfıra düştü.

McAfee’nin yatırımcılara tavsiye ettiği ve tanıttığı diğer token’lar ise KWHCoin (KWH), Bezop (BRZ), Moozicore (MZG), Bob’s Repair (BOB) ve PodOne’dı (QBE). Bunlardan hemen hepsi piyasadan silindiği gibi PodOne’ın artık internet sitesine erişim bile yok.

Dosyadaki yedinci token Eristica’ydı (ERT). McAfee, bu token için paylaştığı gönderide, “ERISTICA.COM ICO’su iyi gidiyor. Token fiyatı yarın yüzde 50 artıyor. ICO’lara yatırım yapacaksanız bunu yarından önce kontrol etmelisiniz.” diyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl