XRP fiyatında yükselişin nedeni ortaya çıktı: Davada yeni iddialar

Bitcoin'deki yukarı yönlü fiyat hareketi kripto para piyasalarında genel bir artış yaşanmasının önünü açarken, XRP ise pozitif ayrışma gösterdi ve 24 saatte yüzde 25'e yakın çıkışla 0.91 seviyesine yükseldi. XRP'deki bu artış, SEC davasında Ripple lehine olumlu gelişmeler olacağı yönündeki iddiaların ardından geldi.

Blok zincir tabanlı ödeme şirketi Ripple’ın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan davasında Ripple lehine gelişmeler olduğuna yönelik iddialar XRP fiyatında da sert yükseliş yaşanmasını sağladı. Bitcoin ve kripto para piyasasındaki genel gidişata ayak uyduran hatta daha sert yükselen XRP 0.91 doları da aşarken, 40 milyar 800 milyon dolarlık da piyasa değerine ulaştı.

XRP’nin, en büyük kripto paralar sıralamasında Cardano ve Solana gibi varlıkları da uzun süre sonra geçmesi de dikkat çekti.

Mühürlü dosyalar açılacak

XRP fiyatındaki artış ise, Ripple-SEC davasıyla ilgili verilen bir kararın zamanının yaklaşmasıyla geldi. Dava hakimi Analisa Torres, geçen hafta verdiği bir kararla, XRP’nin menkul kıymet şeklinde yorumlanıp yorumlanmadığıyla ilgili vâr olan bazı mühürlü dosyaların, Şubat ayı sonu itibariyle açılması kararını vermişti.

Dosyaların içinde ise XRP’nin menkul kıymet olmadığına dair bazı avukat yorumlarının olduğu iddia ediliyor. Avukatların kimlikleri ise şu an bilinmiyor.

“XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığına dair belgeler…”

Ripple’ın hukuk danışmanı Stuart Alderoty da yaptığı bir basın açıklamasıyla belgelerin, XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığını göstermesi açısından çok önemli olduğunu belirtti:

“Bu belgeler, 2012 yılında, XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığına yönelik bir hukuki analiz raporu aldığımız gösterecek. Belgelerin kamuya açılacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Davadaki savunmamızı şiddetle yapmaya devam edeceğiz”

“XRP’nin yükselişinin başlangıcı olabilir”

Bazı analistler ise davalarda yaşanan benzer süreçlerin artık mahkemenin sonun geldiğine bir işaret olduğunu savunuyorlar. Kripto para yatırım şirketi DFG’nin CEO’su James Wo, CoinDesk‘e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu tür teknoloji konularındaki davalarda, yatırımcılar sonun geldiğini anlıyorsa bu bir yükseliş sinyali olarak algılanır. Kapalı kapılar ardından alınan kararların veya yapılan anlaşmaların sonucunun ne olduğunun burada fazla bir etkisi olmaz. Eğer uzun vadeli bu davanın sonu yaklaşıyorsa bu son yükseliş, XRP’deki daha uzun vadeli bir yükselişin de başlangıcı olabilir. “

“Ripple eski çekiciliğini kaybetti”

Crypterium CEO’su Vladimir Gorbunov ise XRP’nin eski çekiciliğine sahip olmadığını, bunun sebebinin ise yeni token’ların çıkması olduğunu belirtiyor:

“Son bir kaç senede piyasa koşulları çok değişti ve XEP’nin buradaki yeri ciddi şekilde sorgulanıyor. Birçok şirket artık XRP’nin sunduğu çözümleri sunabiliyor. Ancak bankalar arası ödemelerde Ripple hala en popüler hizmeti sağlıyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl