SEC büyük ihtimalle spot Bitcoin ETF’lerini onaylayacak: Bernstein firması

Son 1 haftada özellikle birçok spot Bitcoin ETF talebinin güncellenmesinin ardından beklentiler artarken, küresel yatırım yönetim firması Bernstein'den de önemli bir değerlendirme geldi.

Yönetimi altında yaklaşık 600 milyar dolarlık varlık bulunan ancak varlık yönetimi dışında da birçok hizmet veren Bernstein firması, spot Bitcoin ETF talepleri konusunda önemli bir değerlendirmede bulundu. Şirket, son raporunda SEC’nin, bir spot Bitcoin ETF talebini onaylama olasılığının ciddi şekilde yüksek olduğunu belirtti.

SEC’nin, CME gibi regüle edilmiş olan borsalarla ilgili sorunu olmadığını ve bu nedenle vadeli ile kaldıraçlı Bitcoin ETF’lerini onayladığını belirten firma, spot ETF’ler konusundaki şüphelerin ise Coinbase gibi borsaların SEC denetiminde olmamasından kaynaklandığını ifade etti.

“Mahkemeler ikna olmaz”

Gautam Chhugani liderliğindeki Bernstein analistleri, mahkemelerin, SEC’nin vadeli ETF fiyatının spot fiyattan gelmediğine yönelik savunmasını kabullenmeyeceğini belirtirken, “Mahkemeler bu konuda ikna olmazlar. Dolayısıyla vadeli bir ETF’e izin verip, spota izin vermemek, mahkemelerin kabul edebileceği bir durum olmaz” dediler.

“GBTC yerine bu ETF’leri tercih ederler”

Son yapılan ETF güncellemelerindeki gözetim anlaşması konusuna da değinen firma analistleri, SEC’nin GBTC gibi ürünler yerine regüle bir borsada işlem gören ETF’leri tercih edeceğini belirttiler:

“SEC, kurumsal regülasyonlardaki boşluktan yararlanan Grayscale’in tezgah üstü ürünleriyle uğraşmaktansa, çok daha ana akım olan Wall Street katılımcılarının gözetim anlaşması da içeren regüle borsalarıyla çalışmayı tercih eder”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl