SEC ve CFTC’den ortak kripto para kanun teklifi geliyor

Kripto para endüstrisini regüle etme konusunda birbirleriyle rakip olan ABD'nin iki büyük finansal regülasyon kurumu CFTC ve SEC'nin, hedge fonların kripto para yatırımlarını açıklamasını sağlayacak bir teklif üzerinde çalıştığı belirtildi.

sec

ABD’nin iki önemli finansal kurumu Emtia Vadeli Vadeli İşlemler Komisyonu ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ortak bir çalışma ile hedge fonların kripto para yatırımlarını ortaya çıkaracak bir teklif hazırlıyorlar.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre SEC ve CFTC, 2008 kriziyle beraber çıkarılan ve regülatörlerin spot borsalardaki “balonları” ve varlıklı kişiler ile kurumların özel fonlarının para yönetimlerini tespit etmeye yarayan PF Formu uygulamasına büyük hedge fonlarını da dahil etmeyi hedefliyor. SEC ve CFTC’nin bu teklifinin kabul edilmesi halinde hedge fonlar, kripto para yatırımlarının detaylarını da bu iki kurumla paylaşmak zorunda kalacaklar. Bu paylaşımlar ise PF Formu’nda olduğu gibi gizli şekilde yapılacak ve kamuya açık olmayacak.

Fed de kullanıyor

SEC ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) da dahil olduğu bazı devlet kurumları, özel fon endüstrisi hakkında toplu istatistikler elde etmek için bu PF Formu’ndan toplanan verileri kullanıyor. Özel fonlar ABD’de 2011’den bu yana yönettikleri toplam varlık değerini iki katından fazla artırdılar ve dolayısıyla bu iki kurumun radarına girdiler.

WSJ’nin haberinde ayrıca SEC ve CFTC’nin, geleneksel finansal kurumların volatil olan kripto paralara yatırım yapmaya başlaması halinde diğer varlıkların da fiyatlarının yüksek derecede etkilenebileceğine dair endişeleri olduğu için böyle bir adım atma kararı verdikleri yazıldı.

Konuyla ilgili yorum yapan SEC başkanı Gary Gensler da, “Bu tür bilgilerin toplanması, regülatörlerin, büyük hedge fonlarının finansal hizmetler sektörüyle ne şekilde bağlantılı olduğunu daha iyi gözlemlemelerine yardımcı olacaktır” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl