SEC’den iki Bitcoin ETF başvurusuna ret

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) geçtiğimiz hafta ProShares ETF'ini kabul etmesinin ardından kuruma birçok ETF başvurusu yapılırken, SEC ise bunlardan iki tanesini reddederek bu konuda taviz vermeyeceğini gösterdi. Valkyrie'nin kaldıraçlı olan Bitcoin ETF'i ile Direxion'ın 'short' pozisyon açma özellikli ETF'i, Gensler'ın ekibi tarafından reddedildi.

Uzun süredir beklenen ETF onayları Ekim ayında gelirken Bitcoin fiyatında da çok ciddi bir yükseliş kaydedildi. Borsa yatırım fonlarının SEC tarafından kabul edilmesi, konuya çekinceli yaklaşan birçok şirketi de cesaretlendirdi ancak SEC bu hafta reddettiği 2 başvuruyla, her fona onay vermeyeceğinin de mesajını net şekilde gösterdi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre SEC, şu ana kadar onay alan ETF’lerin gittiği “yoldan sapan” iki borsa yatırım fonu için ret cevabı verildi. Geçtiğimiz hafta vadeli Bitcoin ETF’i işleme açılan Valkyrie’nin kaldıraçlı Bitcoin ETF’ine ve Direxion şirketinin sunduğu ve Bitcoin’e ‘short’ pozisyon açılmasına olanak tanıyan ETF’e, SEC tarafından onay verilmedi.

Bitcoin’e “short” ve 1.25 kat kaldıraçlı pozisyonlara ret

ETF ihraççısı Direxion tarafından oluşturukan Bitcoin Strategy Bear adlı borsa yatırım fonu için 26 Ekim’de başvuru yapılmıştı. Bu ETF, Bitcoin’in fiyatı için short pozisyon açan vadeli kontratlara yatırım yapıyordu. Valkyrie’nin, 1.25 katı işlem açılabilen kaldıraçlı Bitcoin vadeli kontratlarına yatırım ETF’i de, Direxion’dan kısa süre sonra SEC’ye sunulmuştu.

Valkyrie’nin onay alan ilk ETF’i sadece vadeli kontratlara yatırım yapsa da, reddedilen ikincisinin içinde ise vadelilerin yanında takas ve opsiyonlar da bulunuyordu.

SEC, CME dışındaki varlıklara sıcak bakmıyor

Haberi ilk olarak veren ise Dow Jones’tan bilgilere atıfta bulunan Bloomberg’in tanınan ETF stratejisti Eric Balchunas’tı. Ünlü analist daha sonra Dow Jones kaynaklı önemli bir bilgi daha paylaştı ve SEC’nin şu anda Chicago Ticaret Borsası’ndan (CME) satın alınan vadeli kontratlar dışındaki varlıklardan herhangi birine sahip olan fonlara sıcak bakmadığını belirtti.

“Short pozisyon açılan kabul edilse ilginç olurdu”

Balchunas ayrıca, iki ETF’in reddedilmesiyle ilgili olarak da şu yorumu yaptı:

“Eğer short pozisyon açılmaya olanak tanıyan ETF kabul edilseydi bu çok ilginç bir durum olurdu. Çünkü o sadece vadeli kontratlara dayanıyordu. Ancak Valkyrie’ninki öyle değildi. SEC’nin talep ettiği şartlardan uzaklaşmıştı”

Balchunas: Grayscale’in başvurusu 9 ay içinde onaylanabilir

Eric Balchunas ayrıca, dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi olan Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusunun da 9 ay içinde onaylanabileceğini belirtti. Şirketin şu anda da vârolan Grayscale Bitcoin Trust’ının, ETF’e dönüştürülmesi kabul edilirse fon, vadeli kontratlara değil, direkt olarak Bitcoin’e yatırım yapacak. Grayscale, GBTC’yi Bitcoin ETF’ine hazırlamak için ABD’nin en büyük ve en eski bankalarından biri olan BNY Mellon ile anlaşmıştı.

Bir kaldıraçlı ETF başvurusu daha

Öte yandan gelen bilgilere göre AXS Investments şirketi de SEC’ye iki ayrı ETF başvurusunda bulundu. Bir tanesi kaldıraçlı olmayan ETF iken, diğeri ise short pozisyon açılmasına olanak tanıyan -1 kat kaldıraçlı yatırım fonu konumunda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl