Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SEC’den Valkyrie’nin Bitcoin ETF başvurusuna erteleme

sec

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie Digital Assets şirketinin Bitcoin ETF başvurusu için inceleme süresini uzattı.

Salı günü yapılan açıklamada kurum, 26 Haziran’da sona erecek olan inceleme süresini, 45 gün daha uzattığını bildirdi. Buna göre Valkyrie Digital Assets’ın Bitcoin ETF başvurusu kararı için yeni son tarih 10 Ağustos 2021 oldu.

SEC, geçtiğimiz günlerde varlık yönetimi şirketi VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu kararını da kamuoyundan daha fazla yorum isteyerek 3 Ağustos 2021’e kadar ertelemişti. Öncesinde de WisdomTree’nin başvurusunun inceleme süreci 45 gün uzatılarak Temmuz ayının ikinci haftasına atılmıştı.

SEC, bir Bitcoin ETF’i için onay veya ret kararı vermeden önce toplamda 240 gün boyunca süreyi uzatabiliyor.

ETF nedir ve Bitcoin ETF’si neden önemli?

ETF’nin açılımı, Exchange Traded Fund, yani Borsada İşlem Gören Fon veya Borsa Yatırım Fonu. Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da birden çok dayanak varlığa sahip olabiliyor. Fon, bu varlıkların getirilerini kopyalayarak yatırımcılara sunuyor. Dünyada oldukça popüler olan ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor.

Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Bunun fiyata önemli bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Altın için ilk ETF, 2013 yılının Mart ayında onaylanmıştı. Bunun ardından altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF’nin Bitcoin’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl