SEC’den VanEck Bitcoin ETF’ine erteleme: Son gün 14 Kasım

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck’in Bitcoin borsa yatırım fonu için değerlendirme süresini bir kere daha uzattı.

Kurumdan yapılan açıklamada, VanEck tarafından önerilen kural değişikliğini değerlendirmenin 60 gün daha zaman alacağı belirtildi. Böylece, söz konusu ETF’in ret veya onay kararı için son tarih 14 Kasım oldu. SEC’nin bu tarihten önce kesin olarak onay ya da ret kararı vermesi gerekiyor. Kurum, bir başvuruyu karara bağlamadan önce süreyi 245 güne kadar uzatabiliyor. VanEck başvurusunda ise 14 Kasım itibari ile bu sürenin sonuna gelinmiş olacak.

VanEck’in Bitcoin ETF’si için dünyanın en büyük vadeli işlem borsası CBOE de listeleme başvurusu yapmıştı. VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu, şu anda SEC’nin masasında karar için bekleyen en eski başvuru. VanEck’ten sonra Fidelity, Valkyrie, Kryptoin ve Skybridge gibi şirketler, çeşitli Bitcoin ETF başvurularında bulunmuştu.

Bu sene Kanada’da onay alıp işlem görmeye başlayan Bitcoin ETF’lerinin ardından ABD’de de en az bir Bitcoin ETF’inin onaylanacağı beklentisi var. Bununla beraber SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin vadeli kontratlarına dayalı ETF’leri tercih edeceğini belirten açıklamalar yapmıştı. Bu, ABD’de Bitcoin ETF’lerinin başlangıçta doğrudan Bitcoin’e dayalı değil de Bitcoin vadeli kontratlarına dayalı olarak görülebileceği tezini güçlendiriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl