SEC’nin “adil bildirim” hamlesine Ripple’dan 1 günde cevap geldi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Ripple şirketine kayıtsız menkul kıymet sattığı iddiasıyla 2020'nin Aralık ayında açtığı davada 1 yıldan fazla bir süre geride kalırken tarafların birbirlerine sert hamleleri de devam ediyor. Son olarak SEC'nin, Ripple'ın "adil bildirim" savunmasını geçersiz kılmak için mahkemeye sunduğu ek yetki mektubuna Ripple'dan da 1 gün sonra cevap geldi.

Kripto para endüstrisini de yakından ilgilendiren Ripple-SEC davası 2022 yılına da hızlı girdi. Dün SEC’nin, Ripple’ın büyük önem verdiği “adil bildirim” savunmasını çökertmek için ortaya attığı ek yetki mektubu hamlesine, 1 gün sonra Ripple’dan anında cevap geldi.

SEC başka bir davayı örnek gösterdi

ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu, mahkemeye sunduğu mektubunda, 2020 yılında kazandığı ve yine adil bildirim tartışmalarının olduğu Fife şirketi davasını örnek gösterdi. John M. Fife adlı kişi, onun altındaki kuruluşlar vasıtasıyla kayıtsız menkul kıymet satışı yapıp 60 milyar dolardan fazla kâr ettiği gerekçesiyle SEC tarafından dava edilmişti. Fife da mahkemede, kendilerine bu konuda bir adil bildirim yapılmadığını söylemişti ancak mahkeme bu savunmayı geçersiz kılmıştı.

İşte SEC, Ripple’ın adil bildirim savunmasını tamamen geçersiz kılmak için 10 Ocak’ta mahkemeye ek yetki mektubu göndermiş ve bu davayı örnek göstererek, Ripple’ın savunmasının geçerli kılınmamasını istemişti.

Ripple’dan anında cevap: Biz sadece ‘adil bildirim’e güvenmiyoruz

Ripple şirketi ise 1 gün içinde aksiyon alarak SEC’nin bu hamlesine hemen cevap verdi. 24 saat sonra yazılan mektupta Ripple tarafı şu ifadeleri kullandı:

“Fife’dan farklı olarak Ripple bu davada sadece ‘adil bildirim’ savunmasına dayanmamakta ve bunu kullanarak da SEC’nin araştırma sürecini durdurmak istememektedir. Zaten gerçek keşif süresi de sona ermiştir. Ripple sadece, tüm savunma haklarını kullanma gücünün devam etmesini talep etmektedir.”

Gary Gensler hiç konuşmadı

Bilindiği üzere Ripple, şirketin kendi kripto parası olan XRP’nin Bitcoin ve Ethereum ile aynı durumda olduğunu ve bir menkul kıymet olmadığını savunuyor. Dava başladıktan sonra SEC başkanlığına gelen Gary Gensler’ın ise şu ana kadar bu konuya hiç değinmemesi dikkat çekti.

Gensler dün de CNBC’de katıldığı programda sorulan Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı sorularına da kaçak cevap vermiş ve “Bana özel olarak sorulan kripto paralar hakkında konuşmuyorum” demişti.

SEC’nin eski yöneticilerinden William Hinman, 2018 yılındaki bir konuşmasında Ethereum’un menkul kıymet olmadığını söylemişti ancak SEC, mahkemede konuyla ilgili yaptığı savunmasında Hinman’ın sözlerinin hiçbir şekilde kurumu bağlamadığını belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl