SEC’nin Ripple’a cevabına avukattan tepki: Şaka mı yapıyorsunuz!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada Ripple'ın talebine SEC'den cevap geldi ve kurum Bitcoin, Ethereum ile XRP'nin yasaklı varlıklar listesinde hiçbir zaman olmadığını, sadece XRP'nin 2018 yılında 'izlenmekte olan varlıklar' listesine girdiğini belirtti. Davayı yakından takip eden avukat John Deaton ise bu cevaba tepki gösterdi.

SEC’nin yasa dışı menkul kıymet satışı iddiasıyla Ripple şirketine açtığı davada ilginç zamanlar yaşanmaya devam ediyor. Davayla ilgili yeni resmi dosyalar ortaya çıkarken, SEC’nin Ripple’a cevabı da gözler önüne serilmiş oldu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Ripple şirketi, SEC çalışanlarının Bitcoin, Ethereum ve XRP işlemleriyle ilgili bilgi talep etmiş ve bunların mahkemeye sunulmasını istemişti. SEC ise bu talebi reddetmişti. Mahkeme hakimi Sarah Netburn de, SEC’ye Ripple’ın bu talebine cevap vermeleri için 4 Eylül’e kadar süre tanımıştı. Kurumun cevabı ise mahkeme dosyalarının açığa çıkmasıyla görülebildi.

SEC: Bitcoin, Ethereum ve XRP yasaklı listede değil

SEC, Ripple’ın o talebine verdiği ret cevabında ilginç bir yorumda bulundu ve kurum çalışanlarının bu 3 kripto parayla ilgili “trade” yapmalarının yasak olmadığını ve bu yüzden konuyla ilgili mahkemeye bilgi sunulmaması gerektiğini savundu.

Twitter’da @CryptoLawUS adlı hesabın paylaştığı bilgilere göre SEC; dava konusu olan XRP’nin de yasaklılar listesinde olmadığını, sadece 2018 yılında “izlenen varlıklar” listesine girdiğini açıkladı.

Çalışanlar Bitcoin ve Ethereum alıp satabilir mi?

SEC’nin açıklamasında Bitcoin ve Ethereum’un da, ne “yasaklı varlıklar” ne de “izlenen varlıklar” listesinde olduğu görülüyor. Dolayısıyla çalışanların her zaman Ethereum (ve Bitcoin) işlemi yapabileceğine de açıkça izin verilmiş gözüküyor.

Hinman’ın 2018’deki konuşması…

Hatırlanacağı üzere Ripple’ın mahkemeye getirttiği ve duruşmada ifade vermesini sağladığı William Hinman’ın 2018’de yaptığı ve Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını belirten bir konuşması mevcut. Ripple tarafı, Ethereum kıyaslamasını yaparak XRP’nin de bir menkul kıymet olmadığını iddia ediyor. SEC ise Ethereum’un dava konusu olmadığını belirtiyor. Ancak burada hakimin tavrı Ripple’dan yana…

Avukat John Deaton’dan tepki: Şaka mı yapıyorsunuz!

Davayı sürecin başından bu yana takip eden ve hem Twitter’dan hem de Youtube’dan bilgilendirmelerde bulunan avukat John Deaton ise SEC’nin bu cevapları üzerine tepki gösterdi ve Hinman’ın konuşmasından haberdar olan çalışanların Ethereum işlemleri yapıp yapmadıklarını sorguladı:

“Şaka mı yapıyorsunuz! Ether yasaklı varlıklar listesinde hiç yer almamış. Dolayısıyla SEC çalışanları, örnek olarak 13 Haziran 2018’de, Hinman’ın konuşmasından 1 gün önce Ethereum alabilirdi, öyle mi? Ve bu durum, Hinman ‘Ethereum bir menkul kıymet değildir’ dedi diye, ‘inside trade’ değil! Bu dava daha kötüye gidemezdi.”

Bilindiği üzere SEC, hem çalışanlarının hem de onların aile üyelerinin yaptıkları kişisel işlemlerle ilgili herhangi bir bilgi vermeyi reddediyor. Kurum ayrıca, Hinman’ın toplantı takviminin ya da onun konuşmasını yazan/editleyen kişilerin bilgilerini de vermek istemiyor.

John Deaton: SEC’nin dijital varlık politikası yok

Avukat Deaton ayrıca SEC’nin, çalışanları için menkul kıymet sahibi olma konusunda bazı politkaları olduğunu ancak bu durumun dijital varlıklar için geçerli olmadığını söyledi:

“Bitcoin, Ether ve XRP, hiçbir zaman ‘yasaklı varlıklar’ listesinde olmadı. Çünkü SEC’nin çalışanları için menkul kıymetler konusunda bir politikası vardı ama dijital varlıklar için 2018’e kadar bu yoktu. Hinman’ın 14 Haziran 2018’deki konuşmasından önce kurumda kim Ethereum aldı?”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl