SEC için “tüm kripto para borsalarına inceleme başlattı” iddiası

Haziran ayı başında bir kripto para yasası sunan ABD'li senatör Cynthia Lummis'in ofisinden bir görevli, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kripto para borsaları için inceleme başlattığını belirtti. İsmi verilmeyen çalışan borsalar arasında Binance'in de olduğunu söyledi.

Kripto paralara verdiği destekle bilinen ve düzenli olarak Bitcoin alımı yapan ABD’nin Wyoming eyaleti senatörü olan Cynthia Lummis’in ofisinden ilginç bir bilgi geldi. ABD medyasından Forbes’un haberine göre, SEC ülkedeki kripto para borsalarıyla ilgili inceleme başlattı.

“İçinde Binance de var”

Forbes’un haberinde, SEC’nin Coinbase’de listelenen kripto paralardan 9’unun menkul kıymet olduğu yönünde yaptığı değerlendirme ve başlattığı incelemenin buz dağının sadece görünen kısmı olduğu yazıldı. Haberde içinde Binance’in de olduğu, 40 kadar borsanın inceleme altında bulunduğu aktarıldı. Bilindiği üzere Binance bu senenin başında geleneksel medya konusunda çok tartışılacak bir adım atmış ve dünyanın en önemli medya kuruluşlarından biri olan Forbes’a 200 milyon dolar yatırım yapmıştı. Binance’in ABD kolu olan Binance US borsası da SEC’nin menkul kıymet olarak gördüğünü açıkladığı bazı kripto para ve token’ları da kısa süre önce listeden çıkarmıştı.

“Kongre daha çok CFTC’nin yanında yer alabilir”

ABD’de kripto paraların ne şekilde ve hangi kurum tarafından regüle edileceği konusu uzun süredir tartışılırken senatör Lummis’in ofisinde çalışan bu kişi, SEC’nin, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’yla (CFTC) hala anlaşma sağlayamadığını da sözlerine ekledi:

“SEC, CFTC ile olan tartışmasını bir an önce sonlandırmak istiyor. Eğer iki kurum kendi aralarında bunu çözemezlerse, kanun yapıcılar devreye girecek. O zaman da büyük ihtimalle onlar ve Kongre CFTC’nin yanında olacaklar”

Ethereum için de menkul kıymet imâsında bulundu ama…

Bilindiği üzere SEC başkanı Gary Gensler, göreve başladığından bu yana kripto paraların büyük çoğunluğunun menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Kısa süre önce yaptığı bir açıklamada Ethereum‘un da menkul kıymet olduğu imâsında bulunan Gensler, sadece Bitcoin’i rahat bir şekilde emtia olarak görebileceğini dile getirmişti. Gensler’ın Ethereum konusundaki imâsına rağmen SEC, Coinbase’de bir insider trade olayıyla anılan ve kurumun “menkul kıymet” dediği 9 kripto para içinde Ethereum’u göstermemişti.

Borsa yöneticisi: Şirketlere yazılar gelmeye başladı

Öte yandan Forbes’un haberinde ayrıca bir büyük borsa yöneticisinin de açıklamalarına yer verildi. İsmi verilmeyen bu kişi, birçok borsaya SEC’den uyarı mektupları gitmeye başladığını söyledi. Bu tür uyarı mektupları genelde şirketler hakkında SEC tarafından bir inceleme başlatılmadan önce onlara uyarı niteliğinde gönderiliyor. Yönetici ayrıca bu uyarı mektuplarında SEC’nin standart uygulamalarını yapmadığını ve borsalara; örnek olarak

  • yeni listelenen varlıkla ilgili yönetimle görüşülüp görüşülmediği,
  • varlığı çıkaran mühendis ekiple bir iletişim kurulup kurulmadığı

ya da

  • token’ın ne kadarlık bir kazanç getirmesinin beklendiği

gibi bilgilere sahip olunup olunmadığı konusunda sorular sorduğunu dile getirdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl