Shiba Inu coin nedir? SHIB coin geleceği ve yorum

Son dönemdeki fiyat artışı ile beraber, kripto ekosisteminin gündemine oturan Shiba Inu coin nedir? Shiba Inu, merkeziyetsiz bir “meme” token projesidir ve projenin token’ı SHIB ismini taşır. Dogecoin’in aksine, SHIB’in kullanım alanlarının geniş olması ciddi ilgi görmesine neden oluyor. Çünkü, internet meme’lerinden yola çıkarak geliştirilen kripto paraların kullanım alanı bir hayli sınırlıdır. Buna karşın, merkeziyetsiz finans ve NFT teknolojilerine sahip olması SHIB’i diğer meme token’lardan ayırıyor. Rehber yazımızda, SHIB token hakkında bilinmesi gerekenleri ve projenin detaylarını anlatacağız.

Kısaltması: SHIB
Blok zinciri: Ethereum
Token tipi: “Utility”, yönetişim token’ı ve “meme” şaka token’ı
Toplam arz: 1,000,000,000,000,000
Dolaşımda: 497,730,966,000,000 (26 Ekim 2021 itibari ile)

Shiba Inu kurucusu

Shiba Inu projesi 2020 yılının Ağustos ayında Dogecoin’e rakip olarak geliştirildi. Projenin internet sayfasına göre, Shiba Inu’nun kurucusu Ryoshi takma adına sahip. Ryoshi ile ilgili bilgilerimizin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, kendisinin Twitter sayfasının yanı sıra bir Medium sayfası bulunuyor ve burada paylaşımlar yapıyor. Dolayısıyla, gerçek kimliğini bilmesek bile Ryoshi hakkında bazı çıkarımlar yapmamız mümkün.

SHIB coin kurucusu Ryoshi, Medium yazısında takma adının ne anlama geldiğini anlatıyor

Ryoshi, kendisinin kaleme aldığı bir yazıda takma adının ne anlama geldiğini anlatıyor. Yazıya göre, belirlenen bir mekanda ve belirlenen bir zamanda, birisi ile buluşacak olursanız kendinizi Ryoshi olarak tanıtmalısınız. Böylelikle, eğer tanıştığınız kişi de aynısını yapacak olursa özel biriyle tanışmış olursunuz.

Buna ek olarak, Ryoshi’nin argümanları arasında kişilerin öneminin olmaması da yer alıyor. 

“Başından beri söylüyorum: Ben hiç kimseyim ve önemli biri değilim. ‘Kimliğimi’ açığa çıkarma çabaları başarılı olsa bile sonuç hiç etkileyici olmaz. Ben sadece klavyenin tuşlarına basıyorum ve kolaylıkla yerim değişebilir. Ben Ryoshi’yim.”

Shiba Inu’nun kurucusu Ryoshi’ye göre, SHIB token, 1 cent değerine ulaşmadan Dogecoin’i birçok açıdan geride bırakabilir. Nitekim, SHIB’in son dönemdeki artışı da bu argümanı kanıtlıyor. 

Projenin dünyanın dört bir tarafından geliştiricileri bulunuyor ve “Shib Army” adı verilen kalabalık bir grup tarafından reklamı yapılıyor. Türkçe karşılığı Shib Ordusu olarak bilinen bu grup, sosyal medya üzerinde adeta SHIB propagandası yapıyor.

SHIB coin nasıl alınır?

Piyasa büyüklüğü açısından ilk yirmi proje arasında yerini alan SHIB token, birçok borsadan satın alınabiliyor. Binance, Coinbase ve OKEx başta olmak üzere global kripto para borsalarında SHIB token listelenmiş bir haldedir.

Projenin, merkeziyetsiz finans dünyasına dair kullanım alanı oluşturması, merkeziyetsiz borsaların da pozitif bir bakış açısı geliştirmesini sağladı. Dolayısıyla, Uniswap ve Pancakeswap başta olmak üzere popüler merkeziyetsiz kripto borsalarından SHIB token satın alabilirsiniz.

Shiba Inu, Türkiye’de önemli ölçüde konuşuluyor ve birçok yatırımcısı bulunuyor. Buna paralel olarak, BtcTurk ve Paribu yazının yazıldığı tarihe yakın bir dönemde SHIB token listeledi.

Temel özellikler

Shiba Inu, aynı isme sahip bir Japon köpek cinsinden esinlenilerek oluşturulmuş bir internet şakası token’ıdır. 2013 senesinde ortaya çıkan popüler kripto para Dogecoin’in “meme token” akımından ilham almıştır.

Genel olarak, “meme token” kategorisinde yer alan kripto paraların Bitcoin ya da Ethereum gibi çoklu kullanım alanları bulunmaz. Fakat, Shiba Inu, diğer meme token’ların aksine 2021 yılının Temmuz ayında merkeziyetsiz bir borsa kurdu.

Shiba Inu ile ilgili dikkat çeken özelliklerden bir tanesi de toplam arzıdır. 2020 yılında, token’ların Ethereum ağı üzerinde üretilme aşamasında bir katrilyon adet SHIB üretildi. Toplam arzın yarısı, Uniswap borsası üzerinde SHIB/ETH likidite havuzlarında kilitli olarak bulunmaktadır. Likidite havuzları, merkeziyetsiz borsalar üzerinde gerçekleşen ve yatırımcıların pariteler doğrultusunda getiri sağlar.

Projenin bir diğer önemli özelliği ise pazarlama stratejisi olarak yaptığı bağışlardır. SHIB token arzının diğer yarısı ise, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin’in adresine gönderilmiştir. Buterin tarafından bir kısmı yakılan SHIB’lerin kalan miktarı ise, Hindistan COVID-19 fonuna bağış olarak gönderildi.

SHIB ekosistemi içerisinde LEASH adında bir kripto para daha bulunuyor. SHIB’in kurucusu tarafından üretilen LEASH token, Doge Killer adını taşıyor.

Shiba Inu topluluğu tarafından verilen karar ile birlikte, Shiba Inu cinsindeki köpekleri kurtarmak amacıyla bir kampanya organize edildi. Amazon platformu üzerinden smile.amazon.com bağlantısı ile yapılan alışverişler, Shiba Inu Kurtarma Derneği’nde fon olarak kullanılmaktadır. Her bir alışveriş üzerinden belirli yüzdelik dilim dahilinde bağışlar gerçekleşir.

ShibaSwap nedir?

Merkeziyetsiz bir borsa olan ShibaSwap, eşlerarası al-sat işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir kripto para platformudur. Aracı bir şirket olmaksızın, SHIB ve diğer kripto paraların alınıp satılmasına imkan tanır. Buna ek olarak, kullanıcıların likidite sağlamalarını ve token’larını kilitleyebilmelerini sağlar. ShibaSwap üzerindeki “stake” yani kilitleme işlemlerindeki kripto paralar dijital cüzdanlar üzerinde tutulur. Ayrıca, SHIB token ve ERC-20 tabanlı iki farklı kripto para, stake işlemleri sonucunda kazanılabilir.

ShibaSwap merkeziyetsiz borsası üzerindeki kilitleme işlemleri sonucunda kazanılan token’lardan ilki BONE, ikincisi de yazımızın başında bahsettiğimiz LEASH token’dır. BONE token’ın toplam arzı, 250 milyon adettir ve bir çeşit yönetişim token’ıdır. BONE tutan kullanıcılar, Shiba Inu üzerindeki değişiklikleri oylayabilirler. LEASH token, elastik token olarak da bilinir, stabil kripto paralara benzer bir dizayn içerir. İçerdiği logaritmik algoritma sayesinde, arzı azaltılıp arttırılabilir. Böylelikle, fiyat sabitmiş gibi ilerler. Ayrıca, LEASH token fiyat olarak DOGE’un 1000’de 1’i olacak şekilde performans gösterir.

Örneğin, Dogecoin’in fiyatı 5 cent civarında seyrediyorsa, dolaşımda olan LEASH token’lar mint edilirek ekleme yapılır ya da kaldırılarak yok edilir.

LEASH token özelindeki arz değişimi, Shiba Inu sahiplerinin değerlerini saklayabilmelerine imkan tanır.

ShibaSwap özellikleri

Bir meme token olan Shiba Inu’nun merkeziyetsiz borsası ShibaSwap üzerinde altı farklı özellik bulunur. Bu özellikler, ekosistem üzerindeki token’ların işlevselliğini arttırmayı hedefler.

Kazmak: Bu özellik, bir çeşit likidite havuz özelliğidir. Buna göre, kullanıcılar, kripto varlıklarını halihazırda var olan likidite havuzlarına aktarabilir. Böylelikle, likidite sağlayıcıları SSLP token ile ödüllendirilirler.

Havlamak: “Woof” olarak bilinen özellik sayesinde, kullanıcılar, BONE ödüllerini SSLP token cinsinden elde edebilirler.

Gömmek: Bu özellik sayesinde, SHIB token’lar kilitlenebilir ve karşıığında yüksek faiz getirili BONE token kazanılabilir. %200’e varan yüksek faiz oranları, kilitlenen tokenlar üzerinde xSHIB, xLEASH ya da xBONE olarak gözükür. BONE getirilerinin %33’ü anlık olarak dönüştürülebilirken, %66’sı altı ay süresince kilitli kalır.

Swap: Bir çeşit borsa özelliği olan Swap, farklı varlıklar arasında geçiş yapılabilmesine olanak tanır.

Bonefolio: Bu özellik, APY oranları ve güncel faiz oranlarının izlenebileceği bir paneldir. Temel olarak, veri akışı ve oranların görüntülenmesine yardımcı olur.

NFT: Shiba Inu cinsi köpeğin pikselleştirilmiş fotoğraflarının yer aldığı NFT özelliği, popüler NFT koleksiyonu CryptoPunks’a benzeyen görsellerden oluşur. “Shiboshis” ismindeki NFT’ler, kendi aralarında nadirlik seviyelerine göre sıralanmaktadır.

Elon Musk etkisi

Shiba Inu, lansmanın yapıldığı ilk zamanlarda kripto dünyasından yeterince ilgi toplayamamıştı. Fakat, Elon Musk’ın Dogecoin üzerine yaptığı paylaşımlar, diğer meme token’lara olan ilginin artmasına sebep oldu. Dünyaca ünlü iş insanı Musk’ın ciddi bir şekilde Dogecoin’i sahiplenmesi, kendisinin “Dogefather” lakabını almasını sağladı. Buna ek olarak, Elon Musk’ın, Dogecoin’in gayri resmi CEO’su olarak gösterilmesine bile neden oldu.

2021 yılının Mayıs ayında “Saturday Night Live” televizyon programına katılan Musk’ın, Dogecoin ile ilgili olumlu söylemlerde bulunması bekleniyordu. Fakat, beklenmedik bir şekilde, televizyon programının ardından DOGE özelinde ciddi düşüşler yaşandı. Tam da o sırada ön plana çıkmaya başlayan SHIB, beş gün içerisinde %2000 artış sergiledi.

Ardından, Elon Musk kendi şirketi Tesla’nın Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olamayacağını belirtti. Dolayısıyla, kripto para piyasalarında ciddi düşüşler görüldü. Tabii, SHIB fiyatı da bu genel tablodan etkilendi. Kısaca özetlemek gerekirse, ünlü girişimci Elon Musk, SHIB fiyatını dolaylı olarak hem yükseltti hem de düşürdü diyebiliriz.

SHIB coin fiyat tahmini ve teknik görünüm

SHIB’in teknik grafiğine bakacak olursak, son üç hafta içerisinde sekiz kata varan bir artış yaşandığını görüntüleyebiliriz. SHIB, 2021 yılının Mayıs ayında oluşan parabolik artış ve sonucundaki tepenin neredeyse iki katı kadar bir yükseliş sergiledi. Dolayısıyla, parabolik artış yaşanan kripto paralarda dikkatli bir şekilde işlem yapılması gerektiğini tekrardan hatırlatalım.

Önceki ATH olan 0.0000393351 seviyesine dikkat edilmeli ve piyasalardan toplu para çıkışı olması halinde dikkatle takip edilmelidir. Fibonacci’ye göre, 0.000079 seviyeleri direnç olarak belirtilebilir.

Shiba Inu teknik analizi

SHIB coin yorum ve geleceği

Kripto para piyasalarında kimi zaman merkeziyetsiz finans kimi zaman NFT sezonu yaşanmaktadır. 2021 yılının Mayıs ayında artış gösteren meme token projelerinin gelişmesi, artık, meme sezonunun da yaşanmasına sebep oluyor. Shiba Inu projesinin değerlenmesi ve birçok kişi tarafından konuşuluyor olması diğer meme token’ları da pozitif anlamda etkiliyor. Fakat, meme token’ların yüksek volatiliteye sahip olması yatırımcılar açısından ciddi bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla, meme token projelerini incelerken titizlikle araştırma yapılmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Kripto para projelerinin rehber incelemeleri için bağlantıya tıklayarak internet sitemizin rehber bölümüne ulaşabilirsiniz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl