ABD, ünlü Sinaloa karteliyle ilişkili Bitcoin adresini kara listeye aldı

ABD Adalet Bakanlığı, Meksika'nın ünlü Sinaloa kartelinin bir miktar uyuşturucu parasını Bitcoin üzerinden akladığını iddia etti. Kartel ile ilişkilendirilen bir Bitcoin adresi de kara listeye alındı.

ABD Adalet Bakanlığı, Meksika’daki etkili Sinaloa karteliyle bağlantılı toplam 28 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Suçlananlar arasında ünlü uyuşturucu baronu “El Chapo” lakaplı Joaquin Guzman’ın çocukları da bulunuyor. Suçlamaların, fentanil kaçakçılığına ilişkin geniş kapsamlı bir soruşturmanın parçası olduğu söylendi.

Yetkililer, şu anda birkaç şüphelinin gözaltında olduğunu ancak çoğunun hâlâ arandığını söyledi.

Uyuşturucu paralarının kripto parayla gönderildiği iddia edildi

Maria Albetro Jimenez Castro ve Sergio Duarte Frias gibi sanıkların kartelin uyuşturucu paralarını kripto para aracılığıyla ABD’den Meksika’ya göndermek için faaliyet gösteren Amerika merkezli bir kara para aklama girişiminin işletilmesinde yer aldıkları ifade edildi. Sinaloa ile ilişkili bulunan bir Bitcoin adresi kara listeye alındı. Söz konusu adresin 3PKiHs4GY4rFg8dpppNVPXGPqMX6K2cBML olduğu açıklandı.

Öte yandan açıklamaya göre, sanıkların Ağustos 2022’den bu yana ABD’deki çok sayıda kaçakçıdan para toplamaları için bireylere talimat verdikleri gözlemlendi. Bu fonlar daha sonra Duarte Frias’ın veya örgütün diğer önde gelen üyelerinin kontrolü altındaki kripto para cüzdanlarına yatırıldı.

Yaklaşık 870 bin dolar, kripto parayla aklanmaya çalışıldı

Bu kripto paraların daha sonra itibari paraya dönüştürüldüğü, Castro ile Frias veya kara para aklama organizasyonunun diğer üyeleri tarafından çekildiği söylendi. Paraların daha sonra doğrudan ‘Chapito’lara (Guzman’ın oğulları) ve Meksika’daki yandaşlarına gönderildiği bildirildi.

Ağustos 2022 ile Şubat 2023 arasında, Castro ile Frias’ın talimatıyla hareket eden ABD merkezli kuryelerin yaklaşık 870 bin dolarlık uyuşturucu geliri elde ettiği ve bu gelirlerin daha sonra kripto para yoluyla aklandığı kaydedildi. İkilinin aklamaya çalıştıkları paranın 120 bin doları da DEA (ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi) tarafından ele geçirilerek fotoğrafı kamuoyuyla paylaşıldı.

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl