Çin bölgesi, lisanssız Bitcoin madencilik şirketlerini kapatacak

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi, lisanssız Bitcoin madencilik faaliyetlerini Ağustos ayı sonuna kadar ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Coindesk’te yer alan habere göre Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Ağustos ayı sonuna kadar yasa dışı Bitcoin madencilik faaliyetlerini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Söylentiler ilk olarak, Sincan’ın Ekonomi ve Enformasyon Komisyonu (EIC) tarafından yayınlanan ve hükümetin yerel kamu hizmeti şirketlerinin yasa dışı Bitcoin madencilik faaliyetlerini rapor etmesini ve durdurmasını talep ettiğini belirten bir hükümet bildirisinin sızdırılmasından sonra ortaya çıkmıştı.

Komisyondan bir yetkili, belgenin EIC’nin bölgenin kamu hizmetlerinden sorumlu birimi tarafından hazırlandığını söyleyerek gerçekliğini Pazartesi günü doğruladı.

Ayrıca, bölgedeki kamu hizmeti şirketlerinin şimdi Ağustos ayı sonuna kadar bu tür lisanssız faaliyetleri kapatma ve ilerlemelerine dair yetkililere rapor verme misyonu ile görevlendirildiği belirtiliyor.

EIC’in yazısında, “Yasa dışı Bitcoin madencilik faaliyetlerini durduramadıkları takdirde, yerel kamu kurumları ve şirketleri sorumlu tutulacak” ifadesi yer alıyor.

Bu yasak çoktan madencilik işletmelerini etkilemişe benziyor. Bölgede madencilik çiftlikleri bulunun bir Kanadalı Blockchain startup’ının yöneticisi Scott Meng, CoinDesk’e verdiği demeçte şöyle dedi:

“Bölgede iki ortağım var. Biri 18 bin diğeri 40 bin kripto madencisine sahip. Ve geçtiğimiz günlerde yardım istiyorlardı. Benim ABD ve Kanada’da başka yerler aramam konusunda ısrar ettiler. Ama benim için bile önce elektriği almalıyım ve buna sahip olsam bile, çiftlikleri sıfırdan inşa etmeliyiz.”

Haziran 2017’de, EIC, bu operasyonların artan bir elektrik hacmini tüketmenin yanı sıra bölge ekonomisine de hiçbir şey katmadığını belirterek belediye idari teşkilatlarına yönelik olarak Bitcoin madencilik şirketlerine desteklerken dikkatli olmalarını isteyen bir bildiri yayınlamıştı.

→ SAMSUNG MAĞAZALARINDA KRİPTO PARA KABUL ETMEYECEK

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl