Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ölü coin’ler arasına sBTC ile bir yenisi eklendi: 1 saatte %99 düştü

Projeyi sonlandırma kararı sonrası sBTC, değerinin yüzde 99'undan fazlasını yitirdi ve ölü coin'ler arasına eklendi.

grafik-cokus

11 Eylül’de projenin resmi sosyal medya kanallarından ve internet sitesinden yapılan açıklamada sBTC’nin (Soft Bitcoin) artık devam ettirilmeyeceği bildirildi.

Açıklamada, esnek arz sisteminde gelecek görülmediği belirtilerek “Belki de AMPL’nin bunu daha ayrıntılı araştırmasına izin vermeliyiz.” denildi ve projeye sadık kalanlara da teşekkür edildi.

Açıklamaya göre sBTC, ULU hariç tüm varlıkları ETH’ye dönüştürecekti. Önceden ilan edilecek tarihte sBTC’lerin mümkün olduğu kadar çok ETH elde etmek için Uniswap havuzuna boşaltılacağı da kaydedildi. Vakıf, tüm ETH ve ULU’ları kalan sBTC sahiplerine eşit olarak dağıtacaktı.

En iyi tahminlere göre sBTC başına 0.002 ETH ve bir miktar ULU token’ı verilecekti. Bunun için kullanıcıların en az 30 sBTC tutması gerekiyordu.

Uniswap boşaltma işlemi için 22 Eylül seçildi. İşlemin başlamasıyla dün token’ın değeri, 0.64 dolardan 0.0031 dolara yüzde 99.5 oranında düştü.

Geçen ay 5 doların üzerindeydi

Ethereum tabanlı bir ERC 20 token’ı olan sBTC’nin değeri, DeFi’a olan ilgiyle birlikte geçen ayın ortalarında 5 doların üzerine çıkmıştı. Projeyi sonlandırma kararına ilişkin duyuru, fiyatın 5.07 doları görmesinden yaklaşık 1 ay sonra yapıldı.

Projeyle ilgili olarak CoinMarketCap’te yer alan bilgilere göre sBTC’nin yaratıcıları, akıllı sözleşme yardımıyla arz daraltma ve genişletme algoritması sayesinde ve değişken stake politikaları ile sBTC Foundation rezervlerini kullanarak token fiyatını 0.0001 BTC veya 100 bin satoshi’ye sabitlemeyi amaçlıyordu. Bu sayede yaşanan tüm ekonomik çalkantılardan bağımsız olarak sBTC fiyatının 0.0001 BTC’ye eşit olması matematiksel olarak garanti altına alınmış olacaktı.

Bugün airdrop’un tamamlandığı bilgisi verildi ancak Discord’dan yapılan açıklamada “sBTC token artık kullanışsızdır.” denildi. ULU token’ı için de “ULU airdrop’u, token daha fazla değer kazanıncaya kadar yapılmayacaktır” açıklaması yapıldı.

Ölü coin’ler listesi her geçen gün kabarıyor

CoinMarketCap’teki en son veriler, şu anda yaklaşık 7 bin 200 kripto paranın mevcut olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, ölü coin’ler listesi de her geçen gün büyüyor. Bugün itibari ile bir şekilde sonlandırılan kripto paraların sayısı 1663. Bunların tamamı “ölü coin” olarak adlandırılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl