Solana’da tartışmalı DAO oylaması geri çekildi: Solend’e büyük tepki

Solana üzerindeki bir borç verme platformu olan Solend, dün çok tartışılan ve platform üzerindeki en büyük balinanın hesabının kontrol edilmesine olanak tanıyan DAO kararını tersine çevirdi ve geçersiz kıldı. Bu yeni karar topluluk tarafından %99'luk bir otanla desteklendi.

Özellikle son bir yılda sistemin durmasından yeniden başlatılmasına kadar birçok eleştiri olan olayın yaşandığı Solana’da şimdi de bir balinanın hesabına el koyulması konusu tartışılıyor. Solana üzerinde bir borç verme ve alma protokolü olan Solend’in topluluğu, dün bir balinanın hesabına el koyulmasına izin veren bir oylama yaparken, bugün ise aynı oylamada tam tersi bir karar çıktı.

“Balina hesabının tasfiye olmaması için…”

Tartışmalar, Pazar günü, Solend ekibinin bir zincir üstü tasfiye olayını önleme amacıyla bir balinanın aldığı krediyi devralmak için bir topluluk oylaması yapmasıyla başladı. Balina hesabın altığı 108 milyon dolarlık sabit coin kredisi ise 170 milyon dolar değerdeki, Solend üzerinde bulunan 5.7 milyon SOL ile teminatlandırılmıştı.

Solend’in ana havuzunun %95’ine sahip

Yapılan teklifte, “Balinanın oluşturduğu riskin azaltılması…” notu düşülürken, balinanın Solend’in ana havuzundaki Sol oranının %95’ine sahip olduğu bilgisi verildi. Buradaki ana problem ise, Solana fiyatının 22.30 dolara düşmesi durumunda balina hesabının tamamen tasfiye olacağı durumuydu. Solend ekibi, topluluğa sunduğu teklifte ise borç verme protokolü üzerindeki güçsüz likidite nedeniyle bu tasfiyenin büyük risk taşıdığını ve böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde, Solend’in tahsil edilemeyen alacak tehlikesi yaşayacağını belirtti.

Oyların %88’i tek bir adresten geldi

Ekip yaptığı teklifte protokolün tamamen tasfiye olması yerine bir OTC yani tezgah üstü anlaşma yoluyla çözüme kavuşturulmasını önerdi. Daha sonra hızlıca yapılan oylamada ise bu balinanın tüm pozisyonunun ele geçirilmesi teklifi kabul edildi. Ancak %88’lik oyun tek bir adresten gelmesi de dikkat çekti.

Sosyal medyada büyük tepki

Ancak olayın ortaya çıkmasının ardından sosyal medyada adeta kıyamet koptu. Birçok Solana kullanıcısı, Solend’in “merkeziyetsizlik ahlakını bozduğunu” belirtti ve sonuca tepki gösterdi. Buna yanıt olarak ise ekip bugün harekete geçti ve eleştirileri dikkate aldığını ayrıca dünkü kararı geçersiz kılmak için ikinci bir oylama sunduğunu açıkladı. Topluluk da yeni oylamada %99 ile bu geçersiz kılmayı kabul etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl