Amerikan merkez bankası Fed faiz kararını açıklandı

Amerikan merkez bankası Fed, beklenen faiz kararını açıkladı. Banka, faizi 0-0.25 aralığında sabit tuttu.

Hem kripto para piyasasında hem de geleneksel piyasada yakından izlenen Fed faiz açıklaması geldi. Amerikan merkez bankası, beklendiği gibi faizi 0 – 0.25 aralığında sabit tuttu. Banka, Mart ayından bu yana faizi bu aralıkta tutuyor.

‘Tapering’ Kasım’da başlıyor

Öte yandan esas merak konusu ise Fed’in varlık alımlarını azaltma konusunda ilk adımı atıp atmayacağı. Fed, varlık alımlarını azaltmaya aylık 15 milyar dolarla Kasım’da başlayacak. Karar tüm üyelerin ortak kararıyla alındı.

Faiz kararı açıklamasının hemen öncesinde Bitcoin fiyatındaki sert volatilite dikkat çekti. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, karara birkaç dakika kala 2 bin dolar düşüşle 60 bin 382 dolar seviyesine kadar geri çekildi. Kısa sürede toparlanan BTC, TSİ 21.15 itibari ile 62 bin dolardan alıcı buluyor.

Fed Başkanı Powell, geçtiğimiz ay bankanın artık varlık alımlarını azaltmaya başlama yolunda olduğunu söylemişti. Ekonomistler de aylık 120 milyar dolarlık bu varlık alımlarında azaltıma gidileceğini tahmin ediyordu. Bununla birlikte Powell, faiz oranlarını artırma zamanının ise geldiğini düşünmüyor. Başkan, bunun için iş gücü piyasasının daha fazla iyileşmesi gerektiğini ifade etmişti.

Faizlerin düşük tutulması, genel olarak kripto para piyasası için olumlu. Düşük faiz ortamında getiri arayışında olan yatırımcılar, alternatif varlıklara yöneliyor ve Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar da bu noktada alternatif olarak öne çıkıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl