Sorare’de rekor: Yıldız oyuncu Haaland’ın NFT’si 265 ETH’ye satıldı

Kripto para fiyatları son dönemde düşüş yaşasa da, NFT piyasası tüm hızıyla milyonların ilgisini çekmeye devam ediyor. Son olarak dün akşam futbol-NFT platformu Sorare'de bir rekora imza atıldı ve genç yıldız Erling Haaland'ın benzersiz futbolcu kartı 265 ETH'e alıcı buldu. Bu rakam ayrıca Sorare'deki en pahalı satış olma unvanını da elde etti.

Bored Ape Yacht Club’dan Decentraland’deki arazilere, Sandbox’taki bir binadan Sorare’de bir futbolcu kartına kadar NFT endüstrisi milyonların ilgisini çekmeye ve sürpriz derecede pahalı satışlarla gündeme gelmeye devam ediyor.

Son olarak en pahalı NFT satışlarından biri de, futbol-NFT platformu Sorare’de gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde açık artırma usulü satışa çıkan Alman takımı Borussia Dortmund’un genç forveti Erling Haaland’ın “unique” yani benzersiz kartı tam 265 ETH’e satıldı.

Sorare’nin en pahalısı oldu

Dün akşam sona eren açık artırmanın son dakikaları büyük bir yarış halinde devam ederken, yüksek meblağlı teklifler adeta havada uçuştu ancak kazanan 265.1 ETH’lik teklifle “Zima Blue” adlı kullanıcı oldu. 265 ETH şu an yaklaşık 670 bin dolara tekabül ediyor. Bu rakam ayrıca Sorare’de bir satışta elde edilen yüksek rakam durumunda…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Justin Bieber, bir NFT’ye 500 ETH ödedi

Bilindiği üzere birçok firma ve ünlü futbolcuların da yatırım yaptığı Fransa merkezli Sorare, oyuncuların haftalık performanslarına göre kartlarının değerlenip, alınıp satıldığı bir platform. Ancak Messi, Ronaldo, Mbappe ve Haaland gibi yıldız isimlerin performanslarına bakılmaksızın kart değerleri de ciddi şekilde yüksek oluyor. Platformda ayrıca Maradona, Van Basten, Javier Zanetti ya da Brezilyalı Ronaldo gibi geçmişin ünlü oyuncularının da kartları satılıyor.

Kartlar; sınırlı, nadir, çok nadir ve eşsiz olarak 4’e ayrılıyor. Her futbolcunun eşsiz bir kartı bulunmuyor. Ayrıca eşsiz kartlardan, adından da anlaşılacağı gibi sadece bir tane üretiliyor.

Şu da unutulmamalı ki, Haaland’ın eşsiz kartı 2021/2022 sezonunun kartıydı. Yani gelecek sene yeni bir kart daha çıkarılabilir. Tabii ki her kullanıcı kartları oyun performansı için tercih etmiyor. Koleksiyon amaçlı alnınan da birçok kart var ve Haaland da bunlardan biri olabilir.

Onlarca eşsiz kart almış

Haaland’ın kartını satın alan Zima Blue adlı kullanıcının profiline girildiğinde onlarca eşsiz kartı olduğu görülüyor. Diğer kategorideki kartlara da ciddi bir yatırım yaptığı görülen kullanıcı, profilindeki notunda hiçbir futbolcu kartını değerinin altında satmadığını ve kartları değiş-tokuş yapmadığını da belirtiyor.

Sorare platformu Eylül ayında birçok yatırımcıdan 680 milyon dolarlık yatırım almıştı. Gerard Pique, Antoine Griezmann, Rio Ferdinand gibi futbol dünyasının tanınmış isimleri de şirketin yatırımcıları arasında bulunuyor.

20 yaşındaki yıldız forvetin gerçek hayattaki bonservis bedeli de yaklaşık 150 milyon euro olarak gösteriliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl