Ethereum’un, ETH 2.0 yol haritasında yer alan Merge güncellemesinden sonra gerçekleşecek olan bir başka yükseltme adımıdır. Türkçesi ile ‘Temizlik’ güncellemesi, blok zincir ağlarındaki düğümlerdeki veri miktarını düzenlemek ve ağ tıkanıklığını azaltmak amacıyla geçmiş verileri temizlemeyi amaçlamaktadır. Purge güncellemesi ile birlikte tüm düğümler 1 yıldan eski verileri tutmayı bırakacak, böylece mevcut durumda bulunan tüm düğümlerin geçmiş verileri saklamasını gerektirmeyecektir. Bu güncelleme ile birlikte geçmiş bilgi deposu azalacak ve düğüm kurulması için gereken sabit disk gereksinimleri düşecektir. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in ifadeleriyle Purge, sabit disklerinizde bulunan boşluğu azaltmaya çalışmak, zamanla Ethereum’u basitleştirmek ve de düğümlerin geçmiş depolamasını gerektirmeyecek yükseltmedir.

ETH 2.0 yol haritası

Ethereum, kripto para sektöründe önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, yüksek işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik sorunları gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Bu nedenle, Ethereum’un en önemli geliştirmeleri arasında yer alan ETH 2.0 yol haritası, sırası ile Merge, Surge, Verge, Purge ve de Splurge geliştirmelerini içermektedir. Bu yol haritası, Ethereum’u nihai hedef olarak aynı anda olabildiğince güvenli, ölçeklenebilir ve de merkeziyetsiz hale getirebilmektir.  

Yol haritasındaki ilk adım Merge, Proof of Work mekanizmasından Proof of Stake mekanizmasına geçişi sağlayarak kendisinden sonraki geliştirmelere adım atmıştır. Hemen peşinden gelen Surge güncellemesi ise Sharding tekniği ile Ethereum’un ölçeklenebilirlik problemine yanıt olmaya çalışırken, Verge ve Purge veri miktarlarının azaltılmasına yönelik bir dizi geliştirme içermektedir. Verge, Verkle Ağacı tekniğini kullanarak veri depolamasını optimize edip ağın daha hızlı çalışmasını amaçlarken, Purge ise 1 yıldan sonraki verilerin silinmesiyle depolamayı azaltmayı hedefler.

Bunlardan sonra gerçekleşecek olan ve içerisinde birtakım geliştirmeler barındıran Splurge ise Vitalik Buterin’in sözleriyle ETH 2.0 yol haritasının en eğlenceli kısımlarını içermektedir. Bu bağlamda Purge geliştirmesinin ardından Ethereum’daki geliştirmelerin en zor kısımlarının bitmiş olacağı öngörülmektedir. Dahası Buterin, Purge aşamasından sonra Ethereum’un nihai hedef olarak belirtilen saniyede 100.000 işlem hedefine ulaşacağını söylüyor. Sonuç olarak, ETH 2.0 yol haritası, Ethereum’un önündeki zorlukları aşmayı ve daha hızlı, daha verimli ve kullanıcı dostu bir platforma dönüşmeyi amaçlamaktadır.

Purge ne sağlayacak? 

Purge güncellemesi içerisinde EIP-4444 adı verilen, Ethereum blok zincir ağındaki düğümlerin sakladıkları verileri azaltmaya çalışan bir iyileştirme önerisidir. Bu öneri, düğümlerin 1 yıldan eski verileri artık saklamasını bırakması ile geçmiş bilgi deposunu azaltmayı hedefler. 

Geçmiş bloklar ve işlem geçmişleri yaklaşık olarak 400GB’tan fazla disk alanını işgal etmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların zinciri doğrulamak için genellikle 1TB’lık bir diske sahip olmaları gerekmektedir. Geçmiş veriler, yeni bir bloku blok zincir ağına eklerken kullanılmaz iken bir düğümün, zinciri senkronize etmeye çalışması durumunda kullanılmaktadır. 

Bu geliştirmenin uygulanmaya başlanması ile birlikte geçmiş bloklardaki disk alanının azalması ve dolayısıyla donanım gereksinimlerinin düşmesi beklenmektedir. Bunun yanında istemciler daha az veriyi senkronize edeceklerinden bu geliştirmenin blok zincir ağı üzerindeki bant genişliğini de azaltacağı öngörülmektedir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

Sohbete Katıl