ETH 2.0 yol haritasının son halkası olan “Splurge,” önceki dört yükseltme olan Merge, Surge, Verge ve Purge’u takip ederek ağın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan düzenlemeleri içermektedir. Ethereum geliştiricileri her ne kadar Merge, Surge, Verge ve Purge ile önemli ilerlemeler kaydedecek olsalar da bazı güncellemelerin önceki aşamalarda yer almaması nedeniyle bu geliştirme aşamasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ethereum blok zincir ağının son halini alması ve en üst düzeyde performans sergilemesi için son rötuşların yapıldığı bir aşama olan Splurge, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından da ETH 2.0 yolculuğunda geriye kalan diğer tüm eğlenceli şeyler olarak tanımlanmıştır.

Splurge’de hangi geliştirmeler var?

Ağın sorunsuz bir şekilde çalışması için gerekli düzenlemelerin yapıldığı Splurge, EIP-1559 ve ERC-4337 (Account Abstraction) adlı iki önemli geliştirmeyi de içerisinde barındırmaktadır.

EIP-1559 önerisi, Ethereum ağının ağdaki işlem ücretlerini hesaplama şeklini değiştiren güncellemedir. Bu güncelleme ile birlikte, fiyat açık artırmalarını ortadan kalkacak ve taban fiyat sistemi getirilecektir. Taban fiyat, bir işlemin yapılması için gereken minimum ücret olup, her blokta yoğunluğa göre hesaplanmaktadır. Bu noktada işlemlerinin hemen gerçekleşmesini isteyenler ise madencilere bahşiş vererek hızlı işlem yapabilecek. Ancak, işlemlerini hızlı gerçekleştirenler fiyatı herkes için artıramayacaktır. Dahası, önceden madencilere bahşiş olarak giden taban fiyatların yakılması ile de Ether’in arzını olumlu yönde etkileyecektir.

ERC-4337, (Hesap Soyutlama) Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından 2021 yılında sunulmuştur. Bu geliştirme harici olarak sahip olunan hesaplar ve akıllı sözleşme hesaplarını birleştirerek kullanıcı dostu kripto cüzdanı oluşturmayı hedeflemektedir. Bu geliştirme sayesinde cüzdanlara akıllı kontrat işlevselliği gelecektir. 

Peki neden gerekli?

Mevcut durumda Metamask gibi harici olarak sahip olunan cüzdanlar oldukça karmaşık ve kötü bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Bu cüzdanlarda güvenlik önlemleri özel anahtarlar sayesinde sağlanır. Bu anahtarların kaybolması durumunda ise cüzdanlara erişim kaybedilir ve yeniden gelişmenin bir imkanı olmaz. Harici olarak sahip olunan cüzdanların, karmaşık ve kullanıcı dostu olmaması sebebi ile de insanlar bu tür cüzdanlardan endişe duymaktadırlar. 

Hesap Soyutlama ne sağlayacak?

Hesap Soyutlama’nın karmaşık kripto para cüzdanı deneyimini bitirip, toplumdaki benimsenmeyi artırabileceği öngörülmektedir. Bu geliştirmenin ardından cüzdan kurulumlarında kurtarma kelimelerini not etmeye gerek kalmadan, hızlıca kurulum gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Dahası, kurtarma kelimelerinin kaybolması durumunda ‘Hesap Kurtarma’ yöntemi ile yeniden cüzdana erişim sağlanılabilir hale gelecektir.

Splurge ne zaman gerçekleşecek?

ETH 2.0 yol haritasının son geliştirmesi olan ve içerisinde bundan önceki geliştirmelerin sorunsuz çalışması için bir dizi güncelleme içeren Splurge geliştirmesinin, tam olarak ne zaman ve nasıl uygulanacağına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, yapmış olduğu bir açıklamada önceki 4 güncellemenin ağın ölçeklenebilirliğini yeterince artırması durumunda bu geliştirmenin gerçekleşmesine gerek kalmayacağından bahsetmiştir.

Sonuç olarak, Ethereum’un yol haritasındaki final aşaması olan Splurge güncellemesi, ağın sorunsuz bir şekilde işlemesi için EIP-1559 ve ERC-4337 gibi önemli geliştirmeleri içermektedir. Bu güncellemenin ardından ETH 2.0 yol haritasının tamamlanması ile Ethereum’un daha ölçeklenebilir, güvenli, aynı zamanda ise merkeziyetsiz yapıya sahip olma hedeflerine ulaşılması beklenmektedir. Bu sayede de Ethereum blok zincirinin daha yaygın bir kitleye ulaşması ve de mevcut kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artırması öngörülmektedir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

Sohbete Katıl