Square’ın Bitcoin DEX projesi için white paper yayımlandı

Ödeme devi Square, daha önce açıkladığı üzere, planlanan merkeziyetsiz Bitcoin borsası ile ilgili white paper’ı 19 Kasım Cuma günü yayımladı.

Bir süredir merakla beklenen ve “tbDEX: Bir Likidite Protokolü v0.1” başlığıyla yayımlanan white paper’da tbDEX şöyle tanımlandı:

“tbDEX, işlem riskini yönetmenin zorlu bir unsurunun, sosyal güven olduğu durumlarda likiditeyi keşfetmek ve Bitcoin, fiat para veya gerçek dünya malları gibi varlıkları değiş tokuş etmek için oluşturulan bir protokoldür.”

18 sayfalık belgeye göre tbDEX, sosyal güven oluşturmak üzere merkezi olmayan kimlik (DID) ve doğrulanabilir kimlik bilgilerini (VC’ler) kullanarak bir çerçeve sağlıyor. Böylece varlıklar arasında takas işlemleri, merkeziyetsiz ve güvenli bir şekilde gerçekleşiyor.

tbDEX, itibari para ve Bitcoin arasındaki mevcut boşluğu doldurmayı hedefliyor. Protokol, insanların itibari paralarını birden fazla platform kullanmak zorunda kalmadan Bitcoin’e doğrudan dönüştürmelerini sağlayacak bir yol sunmayı amaçlıyor.

Yayımlanan white paper’ın bir taslak olduğu vurgulandı. Tamamlanmış veya nihai olarak kabul edilmemesi gerektiği belirtilen belge ve sistem için geri bildirim istendi. Gelecekte yayımlanacak diğer versiyonların eksik unsurları ve şu anda öngörülemeyen sorunları veya zorlukları ele alacağı kaydedildi.

Square’in ve aynı zamanda da Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey, tbDEX’i ilk olarak Ağustos ayında açıklamıştı. Protokolü geliştiren ve Square bünyesinde bulunan TBD biriminin başında ise daha öncesinde Square’da Startejik Geliştirme Lideri olarak görev yapan Mike Brock yer alıyor.

Son olarak Square, şirket olarak Bitcoin’e de yatırım yapıyor. Şirketin bilançosunda 27 bin dolar ortalama ile satın alınan 8 bin 27 BTC var. Toplamda 220 milyon dolar ödenen bu BTC’lerin, mevcut değeri ise 470 milyon dolar.

Öte yandan Dorsey’in bir diğer şirketi Twitter da kripto paralarla ilgili hamleleriyle dikkat çekiyor. Yakın zaman önce Bitcoin ile bahşiş özelliğini etkinleştiren Twitter, bir yandan da NFT’lerle platformu entegre etmek için çalışıyor. Şirket ayrıca merkeziyetsiz teknolojilerin Twitter’a entegrasyonunu sağlamak üzere bir kripto ekibi kurduğunu da duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl