McGlone’dan Bitcoin ve Ethereum raporu: 4 kat artış şaşırtmaz

Daha önce "Bitcoin'in 100 bin dolara gitme olasılığı 20 bin dolara düşme olasılığından fazla" diyen Bloomberg baş emtia stratejisti Mike McGlone, yeni raporunu yayımladı. Başarılı ekonomist, Bitcoin'in 100 bin, Ethereum'un da 5 bin dolara gittiğini söylerken, Ethereum'un Bitcoin paritesinde 2018 rekorunu geçme olasılığının fazla olduğunu ifade etti. McGlone ayrıca Bitcoin'in bu noktadan 4 kat artmasının şaşırtıcı olmayacağını da ekledi.

Bloomberg stratejisti Mike McGlone’un merakla beklenen raporu yayımlandı. Başarılı ekonomist kripto paraların, sert bir düzeltmenin ardından boğa sezonunun ikinci yarısını yaşattığını belirtirken, Bitcoin‘in 100 bin, Ethereum’un ise 5 bin dolara gittiğini belirtti.

Mike McGlone’un Bloomberg raporundan öne çıkan değerlendirmeler şu şekilde:

Kripto varlıklar yeniden dirilmiş görünüyorlar ve boğa sezonunun, ilk bölümündeki yüksek noktalardan biraz daha düşük seviyelerinde bizlere yeniden ikinci yarısını yaşatıyor gibiler. Bitcoin, merkeziyetsiz finans devriminin lideri olan Ethereum’un gerisinde kalmış durumda. Bir numara dünyanın dijital rezervi, 2 numara ise fintech’in altyapısı…

3 numarada ise Cardano’nun yükselişini görüyoruz. Rekabet başarıyı getirir sözünün de bizlere anlattığı gibi, Ethereum-bitiricisi olarak da lanse edilen Cardano, spekülatif yükseliş geçmişine sahip ancak ilerlemeye de devam ediyor.

“Bitcoin 100 bin, Ethereum ise 5 bin dolara gidiyor”

İçinde altın ve tahvil olan portföylerin, Bitcoin ve Ethereum olmadan etkisiz ve çıplak kaldığını görüyoruz. Bitcoin’in 100 bin, Ethereum’un ise 5 bin dolara gittiği bir dönemde, karışıma bu iki kripto parayı da eklemek gerek diye düşünüyoruz. Şu anda kripto boğa piyasası için birincil tehlikenin, kalabalıkların riskten kaçınması durumu olduğunu görüyoruz.

“Düzeltmeden kurtuldular, şimdi büyümeye gidiyorlar”

Yorucu bir düzeltmenin ardından kripto piyasası, ikinci çeyrekteki dip seviyelerin altına gitmek yerine, toparlanıp üste doğru çıkıyor. “Bitcoin ve Ethereum’un yeni rekorlar kırmasını ne durdurabilir?” sorusunu cevaplamak çok zor. Talep ve adaptasyon artıyor ancak arz azalıyor.

“Para ve finansta bir devrim olduğunu düşünüyoruz”

Kripto para piyasası bir aldatmaca, göz boyamaca ve spekülasyon olabilir. Ya da, para ve finansta bir devrim. Belki de bu devrimin fiyat keşif dönemlerindeyiz. Bizim düşüncemiz, ikincisi olduğu yönünde… Fidelity ve Franklin Templeton, daha çok dijital varlık çalışanı almak isteyen varlık yönetim şirketleri… Kalıcı ve güçlü bir trendin söz konusu olduğu, keskin bir düzeltmenin ardından bile benimsenmenin her geçen gün arttığı bir dönemde bu durumu karmaşıklaştırmaya gerek var mı? Şu anda herkesin yapması gereken yarışın sonuna kadar dayanmaya çalışmak. Gördüğümüz bu. Arz düşüşü konusunda Ethereum, Bitcoin’e katıldı. Kodu artık bunu gerektiriyor.

2019’un sonundan bu yana yaklaşık %1.000 artan Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi’nin (BGCI), S&P 500’e karşı büyük avantajı var. İki endeks de riske girmeyi teşvik ediyor ancak Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi’nde, şu anda dünyanın dijital rezerv varlığı olma yolunda ilerleyen Bitcoin var.

“Ethereum’u ne durdurabilir?”

Ethereum 5 bin dolara gidiyor. 2 numaralı kripto para yeni zirvelerden uzaklaşmayacak gibi görünüyor. Onu bu yolda ne durdurabilir? 2 Eylül tarihi itibariyle, şu an en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 10 geride… Arzı azalıyor ve NFT’lere olan büyük ilgi nedeniyle Ethereum’a olan talep de artıyor. Ethereum’a olan talep, Bitcoin’e göre daha az direkt. Ancak arzın azalması önemli bir durum. Etherchain.org’a göre Ağustos ayının başından 2 Eylül tarihine kadar 170 bin ETH yakıldı. Bu aylık ortalama arzın neredeyse yüzde 40’ı…

“Ethereum, 2018’deki rekorunu geçebilir”

Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi performans göstermesi boğa sezonlarının tipik bir hareketidir. Ethereum-Bitcoin fiyat oranı, 2021 yılı itibariyle şu anda 0.08’e yaklaşıyor. 2018’de bu rakam 0.11’di. Eğer trend dediğini yaparsa ve eski modeller birer kılavuzlarsa, ETH bu oranın da üzerine çıkabilir.

En büyük fiyat artışlarının halving sonrası yıllarda görüldüğü dikkate alındığında, 2013’te 55 kat, 2017’de 15 kat yükselen Bitcoin’in 2021’de de burdan 4 kat artması şaşırtıcı olmaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl