strk coin nedir starknet nedir

Son günlerin en çok konuşulan konularından birisi Starknet’in yaptığı STRK airdrop’u oldu. Özellikle Türk kripto para ekosisteminde birçok kripto para yatırmcısının airdrop’tan hak kazanabilmek için Starknet ağı üzerinde yaptığı işlemler sonucunda, yatırımcılarında beklentileri “kimilerine göre” karşılanamadı ve tepki aldı. Ancak binlerce kişi tarafından testnet aşamasında kullanılan Starknet ağının native kripto para birimi STRK birçok büyük borsada listelenmeye başladı. Peki Starknet ve STRK Coin nedir?

Starknet nedir?

Starknet, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş, gelişmiş bir teknoloji kullanarak çalışan bir ikinci katman (Layer 2) çözümüdür. Bu teknoloji, kullanıcıların Ethereum’un sağladığı güvenlik ve diğer teknolojij avantajlarından ödün vermeden, çok daha hızlı ve daha ucuz işlemler gerçekleştirmelerine olanak tanır.

Starknet’in temelinde, işlemleri daha küçük ve yönetilebilir parçalara “ayırarak” ve bu şekilde Ethereum ana zincirine yüklenen veri miktarını azaltarak çalışan bir “Sıfır Bilgi Rollup” (Zero-Knowledge Rollup) teknolojisi bulunur.

Starknet tarafından benimsenen bu yaklaşım, Starknet’in, özellikle yoğun hesaplama gerektiren uygulamalar için, Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini büyük ölçüde artırmasını sağlar. Böylece, geliştiriciler karmaşık dApps (merkezi olmayan uygulamalar) oluşturabilir ve kullanıcılar daha düşük işlem ücretleri ile hızlı işlemler gerçekleştirebilirler.

Starknet, bu teknolojiyi “STARK proofs” adı verilen, oldukça güvenli kriptografik kanıtlar kullanarak uygular ve tüm bunlar, özel olarak geliştirilen ve Starknet için optimize edilmiş “Cairo” adında bir programlama dili ile yazılmış akıllı sözleşmelerle desteklenir.

Kısacası, Starknet, Ethereum ekosistemindeki uygulamaların ve kullanıcıların, daha iyi performans ve daha düşük maliyetlerle yararlanabilecekleri, yenilikçi ve güçlü bir katman 2 çözümü sunar. Evet Starknet nedir sorusuna cevap verdik. Peki STRK Coin nedir?

STRK Coin nedir?

STRK Coin, Starknet ekosisteminin kalbinde yer alan, Starknet ağının native kripto para birimidir. Starknet’in Layer 2 çözümüyle uyumlu çalışarak, ağ üzerindeki işlemlerin kolaylaştırılmasında, ağın sürdürülmesi ve güvenliğinin sağlanmasında kritik bir role sahiptir.

STRK Coin, kullanıcıların ağ üzerinde gerçekleştirdikleri işlemler için ödeme yapmalarını, ağdaki çeşitli hizmetler ve özellikler için ücret ödemelerini ve Starknet ekosisteminde daha geniş bir katılım ve etkileşimde bulunmalarını sağlar.

STRK Coin’in kullanım alanları arasında işlem ücretlerinin ödenmesi, ağ üzerindeki kritik hizmetler için “stake” edilmesi ve Starknet’in yönetişim süreçlerine katılım yer alır.

Diğer yandan kullanıcılar, STRK Coin’i kullanarak ağ üzerindeki işlemleri hızlandırabilir, daha yüksek performans elde edebilir ve Starknet’in gelecekteki gelişim yönü üzerinde söz sahibi olabilirler.

STRK Coin ne işe yarar?

Peki STRK Token ne işe yarıyor? STRK, Starknet’in Ethereum üzerinde bir katman 2 çözümü olarak sunduğu yenilikçi özelliklerin kilidini açıyor diyebiliriz. Yatırımcılar ve kullanıcılar STRK Coin kullanarak, ağ üzerinde işlem yapabilir, hizmetler için ödeme yapabilir ve hatta ağın nasıl yönetileceğine dair kararlarda söz sahibi olabilirler.

Starknet ağında işlem yaparken STRK Coin ile işlem ücretleri ödemek, ağdaki işlemlerin daha hızlı ve daha ekonomik hale gelmesini sağlar. Ayrıca, kullanıcılar sahip olduğu STRK’ları stake ederek, Starknet’in güvenliğine ve sağlıklı işleyişine katkıda bulunabilir ve karşılığında ödüller kazanabilir.

Son olarak STRK Coin, Starknet ekosisteminde bir nevi oy hakkı gibi işlev görür, böylece kullanıcılar ağın geleceğine yön verme fırsatı bulur.

Starknet’in projesi nedir ve ne işe yarar?

Starknet’in projesi Ethereum ağının mevcut kapasitesini genişleterek, kullanıcıları ve geliştiricileri sınırlayan engelleri kaldırıyor diyebiliriz. Starknet, işlem hızını artırıp maliyetleri düşürerek blockchain dünyasında diğer kripto para projelerinden ayrılmayı hedefliyor. Projenin benimsediği bu hedefler, özellikle dApp geliştiricileri için, projelerini daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatı anlamına geliyor.

Diğer yandan Starknet’in merkezinde, işlem verilerini sıkıştırarak blockchain’in yükünü hafifleten ve böylece daha fazla işlemi daha az maliyetle gerçekleştirmeyi mümkün kılan STARK kanıtları yatıyor. Bu teknoloji sayesinde, Starknet, kullanıcı deneyimini iyileştiren ve Ethereum’un potansiyelini maksimuma çıkaran bir platform olarak öne çıkıyor.

Son olarak Starknet’in projesi, aynı zamanda, kullanıcıların dijital kimliklerini korurken, insan ve yapay zekâyı ayırt edebilen güvenilir bir sistem sunmayı hedefliyor. Bu hedef özellikle yapay zeka gelişinin çok hızlındığı günümüzde, çevrimiçi dünyada daha adil ve güvenli bir alan yaratılmasına katkı sağlayacak önemli bir adım diyebiliriz

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Skrotbil Yanıtla

    Coinbasede çıkacak