ABD’li Bitcoin madenciliği şirketi, krizi cihazlarını satarak atlatacak

Bitcoin ve kripto paralarda Mayıs ayı başından bu yana devam eden düşüşler madencilik şirketlerinin bilançolarında çok büyük erimelere yol açarken, Nasdaq'ta listelenen firmalardan biri olan Stronghold da borçlarını azaltmak adına madencilik makinelerini satmaya başladı. Çeyrek raporunda yapılan açıklamanın ardından da şirket hisselerinde %18'lik düşüş meydana geldi.

Bitcoin madencilik şirketleri çeyrek raporlarını yayımlaya devam ederken dünkü önemli açıklama ise ABD merkezli şirket Stronghold’dan geldi. Nasdaq’ta da listelenen bir firma konumundaki Stronghold, yaptığı açıklamada firmanın kredi sağlayıcılarından olan New York Digital Investment Group (NYDIG) ve bir aracı şirket ile 26 bin 200 madencilik cihazının satışı ile geri gönderilmesi ve bu satış sonucunda da 67.4 milyon dolarlık borcun iptal edilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Borçta 79 milyon dolarlık azalma

Stronghold bu duruma ek olarak, bir başka borç verme kuruluşu olan WhiteHawk Capital ile de bir anlaşma yaptı ve halihazırdaki ekipman finansmanını yeniden yapılandırma konusunda bir taahhütname aldı. Buna göre Stronghold, WhiteHawk’tan alabileceği borç miktarını 20 milyon dolar artırdı. Yapılan bu anlaşmaların ardından Stronghold, borcunu toplamda 79 milyon dolar kadar azalttı. Bu rakam şirketin mevcut borcunun %55’ine denk geliyor.

“Uzun vade plânlarımızı etkilemeyecek”

Birçok şirketin aksine Bitcoin satışına gitmeyen ve bunun yerine madencilik cihazı satışı yapan Stronghold’dan konuyla ilgili gelen duyuruda ise, atılan adımların uzun vadeli Bitcoin plânlarını etkilemeyeceği belirtildi. Şirket asbaşkanı ve CEO’su olan Greg Beard “Attığımız bu adımlar, bize çok daha ucuz fiyattan cihaz alım fırsatları verecek ve biz bu fırsatları kullanacağız” dedi.

2 ayda 20 binden fazla BTC satışı

Bilindiği gibi Bitcoin madencilerinin büyük bölümü içinde bulundukları krizden çıkmak ve gerekli olan likiditeyi sağlamak adına Haziran ve Temmuz aylarında ciddi miktarlarda Bitcoin satışlarına gitmişlerdi. Arcane Research’ün raporuna göre, Bitcoin madencileri Haziran ayında Bitcoin üretiminin %400’ünü oluşturan yaklaşık 15 bin BTC sattı. Bu sayı Temmuz ayında ise 6 bin 200 oldu.

Şirketin kazanç raporunu açıklaması ve madencilik cihaz satışını duyurmasının ardından ise hisselerde %17.5’lik düşüş meydana geldi. Stronghold hisseleri ayrıca yılbaşından bu yana da %75’lik düşüş yaşamış durumda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl