SXP coin nedir? Projesi, geleceği ve bilinmesi gerekenler

sxp neden yükseliyor

SXP coin, piyasanın bütünüyle bir yükseliş dönemi yaşadığı 2021 yılına damga vururken son birkaç günüde %234 fiyat artışı yakaladı. Fiyatı ve beraberinde de popülaritesi artan SXP coin, 2019’da Joselito Lizarondo tarafından Londra’da kurulan, Blokchain tabanlı bir ödeme ağı projesi Swipe’ın coin’idir.

Şirket, kendi internet sitelerindeki tanıma göre; kullanıcılarının, tüm dünyada “herhangi bir şeyi” harcamalarına olanak sağlıyor. Yetkilendirilmiş Hisse Kanıtı (dPoS) protokolü sayesinde ağda fikir birliğini kullanıcılarının istekleri doğrultusunda sağlayan bu ödeme ekosistemiyle ilgili merak edilenleri, rehber yazımızda ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

[toc]

SXP coin nedir?

SXP coin; Swipe ödeme ekosistemi içerisinde kullanılan yerel kripto para birimidir. Ekosistemin kullanıcılarına sunduğu farklı ürün ve hizmetlerin çalışabilmeleri için gereken altyapıyı oluşturur. Açık kaynak kodludur ve ağdaki kararlar kullanıcıları tarafından oy çoğunluğuyla verilir. Ekosistem, kullanıcıları için; merkezi ve merkezi olmayan dünyalar arasında bir köprü kurmayı amaç edinmektedir.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Joselito Lizarondo / 2019
Blok zinciri: Ethereum
Toplam arzı: 530 milyon (CoinMarketCap’e göre)
Dolaşımdaki arzı: 480 milyon (CoinMarketCap’e göre)
Piyasa değeri: 455 milyon dolar (3 Nisan 2023)
En düşük fiyat: 0.16 dolar
En yüksek fiyat: 5.86 dolar
Projenin amacı: Blokchain tabanlı ödeme ağı projesi
Kullanım alanları: Ödeme yöntemleri 

İlk kurulduğunda sadece Ethereum ağı üzerinde dijital varlık takasına imkan sağlayan Swipe ekosistemi, Binance tarafından satın alındıktan sonra; Ethereum, Binance Chain ve Binance Smart Chain ağları üzerinden, anında alım satım ve ödeme yapmaya izin vermeye başlamıştır.

Ayrıca dünyanın en büyük ödeme ağlarından biri olan Visa altyapısıyla kullanıcılarının; sanal ya da fiziki edinilebilen banka kartları ile ödemelerini kolayca gerçekleştirmelerine olanak sağlar.

Ekosistem; kripto paralar, NFT’ler, fiat para birimleri ve sabit coin’ler arasında anında çevrim yapılabilmesine de imkân tanır. 30’dan fazla ülkede kripto ödeme hizmetleri sunan şirket, 135’ten fazla fiat para biriminin dijital varlıklar ile takasını desteklemektedir.

Ekosistem içerisinde kendi tokeninizi yaratabilir, SPX coin’inizi stake edebilir, yeni kurulan Blokchain projelerine erkenden yatırımcı olabilirsiniz. SPX coin’leriniz ile anlaşmalı markalardan yapacağınız alışverişlerde indirim ve avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Swipe ekosistemi nasıl çalışır?

Swipe ekosistemine erişim Swipe Wallet ile sağlanır. Swipe Wallet hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalarda işlem yapılmasına olanak tanır. Yapılan işlem ücretleri, kullanıcıların cüzdanlarında bulundurdukları SXP coin’ler üzerinden tahsil edilir. SPX’nin sınırlı bir arzı var. Sistemin çizdiği kurallar çerçevesinde SPX coin’in toplam arzı yaklaşık 300 milyon adetle sınırlı. İşlem ücretlerinin %80 i anında yakılıyor. Yapılmış ve yapılacak tüm coin yakımlarından sonra sirkülasyonda 100 milyon coin kalması planlanıyor.

Çoğu blok zincirinin aksine Swipe ekosistemi, DPoS (Delegated Proof of Stake) protokolü üzerine inşa edilmiştir. Cüzdanlarında SXP coin bulunduran kullanıcılar; “Seçmen” olarak adlandırılır ve ağın yönetiminde söz hakkına sahip olurlar.

Ağın gelecek adımlarıyla ilgili fikir birliğine varmanın yanı sıra, kullanıcılar “Delege” adı verilen nod operatörü birimlerini de yine verdikleri oylarla seçerler. Sistemin ağ güvenliğini sağlama ve işlemleri doğrulama görevini delegeler üstlenir ve bunun karşılığında sistem tarafından SXP coin ile ödüllendirilirler. Delege sayısı 53 ile sınırlandırılmıştır.

Binance’in Swipe’ı kademeli olarak satın alım süreci, kalan son hisselerin de Binance tarafına geçmesiyle, 2022 Ocak ayında tamamlanmıştı. Tüm ekosistemin içinde bulunduğumuz Mart ayında, “Solar” adı verilen yeni bir ana ağa taşınması planlanıyor. Taşınmanın ardından şirket, ürün ve hizmetlerine verdikleri “Swipe”ın yerine “SXP” ismini kullanmaya başlayacak.

SXP coin geleceği ve yol haritası

Dünya dijital ödeme yöntemlerine giderek aşinalık kazanırken, güçlü ortaklıklar kuran şirketler oyun içerisinde yerlerini sağlamlaştırıyor. Binance, FTX, Visa gibi sektörlerinin önde gelen şirketleriyle kurduğu iş ortaklıklıyla SXP; ödeme ekosistemleri arasında gelecek vaat eden projelerden biri.

Binance satın alımı sonrasında köklü değişiklikler geçiren SXP, ana ağ olarak kullanacağı Solar ağına geçişte son adımlarını atıyor. Ana ağın kurulumunun sona ermesinin ardından geliştirici ekibi yoğun bir takvim bekliyor. Geçiş tamamlandıktan sonra, 2022’nin ilk çeyreğinde yeni ağ üzerinde staking yapılabilmesine imkan tanınacak.

Masaüstü, web ve mobil sürümleri Solar ağı üzerinde de yayınlanacak olan Swipe Wallet’ın yeni sürümü ile kullanıcılar kendi token’larını yaratabilecekler. Yılın ikinci çeyreğinde Solar Metaverse Alpha sürümünü kullanıcıya tanıtacak olan SXP, NFT Marketplace beta sürümünü de yine bu zamanlarda yayınlamayı planlıyor.

SXP coin nasıl alınır?

2019 yazında ilk defa dijital borsalarda listelenmeye başlayan SXP’yi günümüzde pek çok kripto para borsasından satın almanız mümkün. Binance, Gate.io, Kucoin bunlardan başlıcaları.

SXP coin’in fiyatı 3 Nisan 2023 tarihi itibariyle 0.8546 dolar seviyesinde. Piyasa değeri ise 455 milyon doları geçmiş durumda.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl