Tab Gıda (TABGD), Reeder Teknoloji (REEDR)… MSCI değişiklikleri belli oldu

Dünyanın önemli yatırım çevrelerinin merakla beklediği MSCI Endeks değişiklikleri açıklandı. Türkiye’den de pek çok şirketin yer aldığı endekse bu ay da Borsa İstanbul’dan önemli şirketler dahil edildi.

Bununla birlikte, büyük endekste yer alan Hektaş ve Koza Altın ise bir sınıf düşürüldü ve Global Mid Cap Endeksi’ne dahil edildi. Global Mid Cap Endeksi’nde yer alan şirketlerden ise yalnızca Margün Enerji (MAGEN) listeden çıkarıldı.

Coca Cola hissesi ise bu ay Türkiye’den büyük endekse eklenen tek şirket oldu.

MSCI Endeksleri nedir?

MSCI Endeksleri, 1968’de ABD dışındaki şirketlerin performansını izlemek için oluşturuldu ve daha sonra Morgan Stanley tarafından lisanslandı. Gelişmekte olan ülkelerin sermaye piyasaları, özellikle Brezilya, Türkiye ve Meksika gibi ülkeler, daha fazla ilgi çekmeye başladıkça, MSCI Endeksleri önemini artırdı.

Bugün Amerika Birleşik Devletleri dışındaki piyasaları izlemek için en yaygın kullanılan araç MSCI Endeksleri haline geldi.

Ülke ve şirketler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünen yabancı yatırımcılar, sermaye sahipleri ve büyük fon yöneticileri, gelişmekte olan ülke hisseleriyle portföylerini çeşitlendirirken, öncelikle MSCI Endeksinde yer alan hisselere bakmaktadır. MSCI Endeksi, yatırım yapmadan önce göz atılan ilk yer olarak kabul edilir. Bu nedenle, bir şirketin MSCI Endeksine eklenmesi, büyük bir yatırım yapılacağı düşünülmektedir.

Ayrıca, MSCI Endeksine eklenen bir hisse, piyasada yükseliş beklentisi yaratabilir. Bu durum, küçük yatırımcıların da bu hisselere yönelmesine neden olabilir.

MSCI Global Big Cap Endeksine Eklenen Şirketler
Coca Cola İçecek AŞ

MSCI Global Mid Cap Endeksine Eklenen Şirketler
Agrotech
Gübre Fabrikaları
Hektaş
Katılımevim
Kocaer Çelik
Koza Altın
Oyak Çimento
Reeder Teknoloji
TAB Gıda
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl