Talep sayısı her geçen gün artıyor: SEC’ye 2 yeni Bitcoin ETF başvurusu

ABD'de bir Bitcoin ETF'inin kabul edilip edilmeyeceği, hatta ne zaman onaylanacağı konusu uzun zamandır tartışma konusu olurken, SEC'ye bu anlamda gelen başvurular da her geçen gün artıyor. Son olarak dün ortaya çıkan resmi belgelere göre, içinde Galaxy Digital'ın da bulunduğu 3 şirket, toplamda 2 ETF başvurusunda daha bulundular. Hem Galaxy Digital'ın hem de Invesco'nun fazladan birer Bitcoin ETF başvurusu da şu an onay bekliyor.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para ETF başvuruları tüm dünyada artarken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ise hala herhangi bir ETF’i onaylamış değil. Ancak başvurular gibi, kurumun üzerine olan baskılar da her geçen gün artıyor. Salı günkü resmi belgelere göre, Amplify, Invesco ve Galaxy Digital şirketleri SEC’ye yeni ETF başvurularında bulundular.

Bitcoin ETF’ine yatırım yapan ETF

Kripto paralara verdiği destekle bilinen Mike Novogratz’ın yönettiği Galaxy şirketi ile Invesco, ortak bir fiziksel Bitcoin destekli ETF başvurusu yaparken, Amplify ise daha geniş bir bakış açısı sunan ETF talebinde bulundu. Şirketin ETF’i, Bitcoin vadeli sözleşmelerine, Kanadalı Bitcoin fonlarına ve varlıklarının %50’sinden fazlasını Bitcoin, Ethereum ya da diğer “likit” kripto paralarda tutan şirketlere yatırım yapan fon olarak göze çarpıyor.

Amplify’ın başvuru dosyasında, “Fon başlangıçta, toplam varlıklarının %15’iyle Grayscale Bitcoin Trust’ına ve Bitcoin’e yatırım yapan Kanadalı Bitcoin ETF’lerine yatırım yapmayı hedeflemektedir” denildi.

Galaxy ve Invesco’nun başka ETF başvuruları da var

Ancak SEC’ye yapılan başvuru açıklamasında eksik kalan yönler de bulunuyor. Örnek olarak, yapılan iki başvuru için de Bitcoin saklama hizmetiyle ilgili bilgiler gerekiyor. Öte yandan Galaxy gibi Invesco’nun da birer Bitcoin ETF başvuruları da onay bekleme aşamasında… Invesco’nun ETF’i, Bitcoin vadelilerine ve onlara bağlı diğer varlıklara yatırım yapan bir fon konumunda bulunuyor. Bu dosyayla ilgili karar, Ekim ayında verilecek.

ABD’deki ETF’leri denetleyen bir kurum olan SEC, hem gerçek dijital varlığa (fiziksel olarak desteklenen) hem de sözü edilen kripto paraların vadeli işlem sözleşmelerine dayanan Bitcoin ve ETF’leri de dahil olmak üzere kripto para odaklı çeşitli fonlar için yapılan 10’dan fazla başvuruyu şu anda inceliyor.

Hatırlanacağı üzere, kurum başkanı Gary Gensler daha önce, vadeli işlemlere dayanan bir ETF’in, fiziksel olarak desteklenen bir ETF’e göre onay alma ihtimalinin daha fazla olduğunu söylemişti.

ETF başvurularında önce davranan ve 2020 sonunda bir onay talebinde bulunan VanEck şirketinin, başvuru sonucunu en erken öğrenecek şirket olması bekleniyor. SEC’nin, konuyla ilgili cevabını vereceği son gün 14 Kasım.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl