Tayland’da kripto para borsası CTO’suna “insider trading” cezası

Güney Asya'nın kripto para benimsenmesinin hızla arttığı ülkelerinden Tayland'da "insider trading" yaptığı gerekçesiyle BitKub borsası CTO'suna ceza verildi. CTO Samrong Wachanasathien'ın borsanın, ülkenin en büyük bankalarından biri olan Siam Bank'a satışının hemen öncesinde 60 bin dolarlık Bitkub Coin aldığı belirtildi.

Yeni bir “insider trading” yani içeriden öğrenilen bilgiler ışığında işlem yaparak yatırımcıların önüne geçme olayı da Tayland’da yaşandı. Kripto para benimsenmesinin en çok yaşandıı ülkelerden biri olan Tayland’ın menkul kıymetler ve borsa komisyonu ise gelen şikayetleri araştırdı ve Bitkub CTO’sunun yaptığı işlemleri tespit etti.

Bit günde %101’lik artış yaşandı

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Bitkub borsası CTO’su olan Samrong Wachanasathien, borsanın ülkenin en büyük bankalarından biri olan Siam Commercial Bank Public Company, bir başka deyişle Siam Bankası’na satışıyla ilgili öğrendiği bilgiler ışığında işlemler yaptı ve KUB coin’den almaya başladı. %51’lik hisse kapsamında yapılacak satışla ilgili öğrendiği bilgilerle beraber KUB coin artışını da tahmin eden Wachanasathien 61 bin 107 dolarlık alım yaptı. 2 Kasım günü ise KUB coin’de %101’lik bir artış yaşandı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise yaptığı araştırmalae sonucunda CTO’ya 8 milyon 530 bin Tayland bahtı ceza kesti (yaklaşık 230 bin dolar). Ayrıca borsa CTO’su 12 ay boyunca da şirkette yöneticilik yapmaktan da men edildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl