Tayland’ın en büyük borsasından Bitcoin tahmini: Halving’i işaret etti

Bitcoin'in fiyatı 40 bin doların altında seyretmeye devam ederken yeni ve büyük bir boğa sezonunun ne zaman gelebileceği tartışmaları da başladı. Tayland'ın en büyük borsası olan Bitkub'un CEO'su Jirayut Srupsrisopa yaptığı değerlendirmede bunun 2024 yılındaki halving sonrası gerçekleşebileceğini söyledi.

“Bitcoin ayı sezonuna mı girdi yoksa boğa öncesi güç mü topluyor?” gibi sorular son dönemde sadece perakende değil, büyük yatırımcıların da üzerinde anlaşamadıkları konulardan… Fed’in faiz politikası ve dünyadaki diğer politik gelişmeler tahmin yapmayı bir hayli zorlaştırırken konuyla ilgili bir yorum da Tayland’ın en büyük borsasının CEO’sundan geldi.

Kasım ayında 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan Bankok merkezli Bitkub’un CEO’su Jirayut Srupsrisopa, geçmiş trendlere bakıldığında Bitcoin ve diğer kripto paraların ödül yarılanmasından sonra genelde “altın dönemi”ne girdiğini belirtti ve bu durumun 2024-2025 döneminde, halving’den yaklaşık 6 ay sonra gerçekleşebileceğini söyledi.

Bu altın dönem öncesinde ise sert bir düzeltme ve yüksek volatilite döneminin de yaşanabileceğini belirten Bitkub CEO’su, tarihlerin oynayabileceğini, bunun sebebinin ise kripto para piyasalarının artık değişmesi olduğunu belirtti.

“İnovasyon ve fırsatlar kaçabilir”

Perakende yatırımcı sayısının artmasının yanında kurumsal şirketlerin de artık endüstriye dahil olduğunu belirten 31 yaşındaki CEO, kendi ülkesi Tayland da dahil olmak üzere birçok yargı bölgesinde regülasyonların ilerleyen dönemlerde daha da sertleşebileceğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Regülatörler yeni sistemi eski araçlarla kontrol etmeye çalışıyorlar ama bu her zaman işe yaramaz. Doğru politikaları uygulamayan ülkeler hem fırsatları hem de inovasyonu kaçıracaktır”

Bilindiği üzere Tayland da son dönemde kripto paralara olan bakış açısını sertleştirdi ve kripto parayla ödeme yapılmasını yasakladı. Ülkede yürürlüğe girmesi beklenen %15’lik kripto para vergisi ise gelen tepkilerin ardından kaldırılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl