Teksas’tan Bitcoin yasa tasarısı: Sahiplerinin hakları korunacak

ABD'de hem nüfus hem de yüzölçümü bakımından en büyük ikinci eyalet olan Teksas'ta Bitcoin sahiplerinin, madencilerin ve geliştiricilerin haklarını korumak için yeni bir yasa tasarısı sunuldu. 

ABD’nin en büyük ikinci eyaleti Teksas’ın Temsilciler Meclisi’ne yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Söz konusu tasarıda, Bitcoin’in blok zinciri ve dağıtık defter de dahil olmak üzere birçok teknolojik atılımı nasıl gerçekleştirdiği anlatılıyor. Ayrıca Bitcoin’in ne kadar güvenli olduğu da belirtiliyor.

Bitcoin sahiplerinin haklarını korumayı hedefliyor

Bitcoin madencilerinin Bitcoin ağ güvenliği için mevcut herhangi bir enerji kaynağını kullanma hakkı da tasarıda ele alınıyor. Yeni yasa tasarısı hiçbir vatandaşın Bitcoin sahibi olma hakkından mahrum bırakılmayacağını ifade ediyor ve bunların korunmasından bahsediyor. Tasarı, eyalette Bitcoin sahibi olmanın ve Bitcoin ile işlem yapmanın güvenliğini de yeniden teyit ediyor.

“ABD’nin değerlerine tamamen zıt”

Yasa tasarısını sunan isim olan Cumhuriyetçi milletvekili Cody Harris, Çin’i örnek göstererek ABD’nin de aynı yolu izlememesi gerektiğini söyledi. Harris, Çin’in Bitcoin madenciliği ve işlemlerine getirdiği yasağın “otoriter bir yönetim biçimi” olduğunu ve “ABD’nin değerlerine tamamen zıt” olduğunu savundu.

Bilindiği üzere, Çin’de getirilen yasağın ardından madencilik faaliyetlerinin büyük kısmı ABD’ye kaymıştı. Çin, Bitcoin madenciliğinde ilk sıradayken liderliği ABD’ye bıraktı. ABD’de de madencilik faaliyetlerinin en yoğun olarak yapıldığı bölge Teksas.

Bitcoin’i destekleyici nitelikteki tasarının yasalaşması için önce Temsilciler Meclisi, ardından Senato ve Valilik onayı gerekiyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl