Kripto para sektörü bu ifşayı bekliyor: Telegram’dan ‘tuzak’ açıklaması

Twitter'daki bir anonim hesap, sızdığı Telegram grubundaki ünlülerle ilgili zehir zemberek iddialar ortaya attı. 2019'dan bu yana kripto para fenomenlerini ve ünlü yatırımcıları takip eden ve onalrın mesajlarını dosyalayan iddia sahibi, yaşadığı hastalıktan ötürü ölümü beklediğini ve bu yüzden bu kişilerle ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak istediğini yazdı. İddialar arasında cinayet, tecavüz ve dolandırıcılıklar bulunuyor. Telegram'dan yapılan açıklamada ise iddialar reddedildi ve yazılanların, iyi niyetli kişilerin özel anahtarlarını çalmak için kurulan bir tuzak olduğu belirtildi.

Kripto para ve Telegram dünyasını yerinden sarsacak bir iddia ortaya atıldı. Twitter’da “adyingnobody” anonim hesabını kullanan bir kişi, bir Telegram grubunda yaşananları ifşa edeceğini belirten tweet’ler attı.

137 GB’lık konuşma kaydetti: Kilidi 7 Temmuz’da açılacak

Anonim hesap, Telegram’ın yazılımında bulunan bir açık sayesinde gruplara girebildiğini, hatta burada seçtiği bazı kişilerin tüm gruplara yazdığı mesajları dosyalayabildiğini ve 2019’dan bu yana içinde bulunduğu grupta yapılan konuşmaların kayıtlarını biriktirdiğini iddia etti. Anonim hesap, 137.2 GB’lık dosya tuttuğunu belirtti ve bu dosyanın linkini paylaşarak kilidin de 7 Temmuz’da açılacağını yazdı.

Ekim 2019 ile Mayıs 2022 arasındaki mesajların hepsini kaydettiğini ve bu kişilerin bazılarının kripto fenomeni, bazılarının ise ünlü yatırımcılardan oluştuğunu belirten anonim hesabın iddiaları ise adeta sosyal medyadaki yalan dünyanın nerelere varabileceğini anlatıyor.

“Onlarla birlikte ben de zengin oldum”

Kripto para topluluğunun içindeki fenomenleri bir casus gibi takip etmenin birçok kişi için bir hobi olduğunu kabul eden iddia sahibi, dolandırıcılıklardan “rug pull”lara kadar bu insanların zenginleşmelerine giden yolu gördüğünü belirtti ve şunları söyledi:

“Onlarla hiçbir şekilde etkileşime geçmememe rağmen, sanki ben de onların yanındaymışım gibi hissettim. Ayrıca onlar zenginleştikçe ben de zenginleştim. Bazı büyük yatırımcı Telegram gruplarına dahil oldum. En sonunda ise konuştuğum ve zaman geçirdiğim arkadaşlarım tek tip olmuştu”

“Hepsi bana ifşa oldular”

Gruplarda yer alan birçok kişinin başka isimlerle bugün eski dolandırıcılık sistemlerini devam ettirdiğini, bazılarının ise bunu yapmayı bıraktığını belirten anonim hesap kimsenin göründüğü gibi olmadığını aktardı:

“Telegram’da neden bu kadar rahatlardı bilmiyorum. Sanırım gizlilik ve güvenlik insanları rahatlatıyordu. Sanatçılar sanki geliştiriciymiş, geliştiriciler ise sanatçıymış gibi davranıyorlardı. Zengiler fakir, fakirler ise zengin taklidi yapıyorlardı. Ve bunların hepsi bana ifşa oldular.”

“Umrumda bile değil, zaten öleceğim”

Şu anda bir hastalıkla mücadele ettiğini ancak öleceğini belirten kişi, parasının da ailesine kalacağını dolayısıyla şu anda hiçbir şeyi önemsemediğini ve umursamadığını belirtti:

“Ancak içimdeki bu suçluluk duygusunu atmadan sizlerden ayrılmayacağım.”

“Hiçbiri kurtulamayacak”

Kamuoyu tarafından tanınan bu isimlerin, ifşalarından sonra hiçbir şekilde bu durumdan kurtulamayacağını belirten anonim hesap şunları söyledi:

“İfşalarımda yer alan hiçbir birey ve proje kurtulamayacak. Kamuoyu tepkisi de olsa kurtulamayacaklar. Bazıları gücü elde ettikleri pozisyonlarını bırakacaklar. Bazıları ise olmamış gibi davranacaklar ama mesajlaşmadaki herkesin yazdıkları aynı sayfada çok net şekilde gözükeceği için bu yazılanların yalan olduğunu iddia edemeyecekler. Kafa karışıklığı, üzüntü, kin ve nefret olacak. Neler yaşanacağını ben de merak ediyorum açıkçası…”

Tüm bunları söyledikten sonra iddialarını biraz daha detaylandıran “adyingnobody” hangi gün hangi olayları açıklayacağını da belirtti ve şunları söyledi:

“15 Haziran’da aşağıdaki konularla ilgili mesajlar yayınlanacaktır:

-800 gibi küçük bir rakamdan 1 milyona kadar uzanan takipçi sayısı olan fenomenlerin mesajları

-Kripto para topluluğu içinde yer alan kişilere karşı homofobi, ırkçılık, aldatma, cinsel saldırı konusundaki tartışmalar

-8-9 rakamlı Twitter takipçisine sahip olan hesapların, Aralık 2019 ile Şubat 2022 arasındaki rugpull projeleri ve bireyler ile toplulukları dolandırma plânları hakkındaki tartışmaları

-Birkaç arkadaş ile birlikte bir kişinin Telegram’dan koordine olarak bir kişiyi öldürmesi ve onun kripto paralarının çalınması

30 Haziran:

-Getiri çiftçiliğinden sabit coin’lere, özel olarak ayarlanmış AMM’ler sayesinde en büyük 200 kripto para projesinde, bireylerin fonlarını sifonlama plânları tartışmaları

-Kripto fenomenlerinin her konudaki tartışmaları

-Özel jetlerde ve büyük evlerde plânlanan partilerle ilgili konuşmalar

-8 yaş civarında olan kurbanlara cinsel saldırı, tecavüz… Ayrıca pedofili partileri…

-Sadece bir ya da iki kez değil, 3 kez suikast (Telegram’da koordine edildi)

-Eşlerin aldatılması ve eski kız arkadaşlarla milyonlarca dolarlık hediyeler alınarak onları yeniden kendine aşık etme umuduyla yapılan plânlar… (Kim olduğunu çok iyi biliyorsunuz, bırakın gitsin)

-Twitter çalışanlarına suça dair bilgiler içeren tweet’lerin ya da hesapların silinmesi konusunda yardımcı olma talepleri

7 Temmuz:

Her şey yayımlanacak.

Şifre herkese verilecektir. Twitter muhtemelen bu tweet’leri silecek. Gücü, hak etmeyenlerden geri almak için ben elimden geleni yaptım. Hayatımda olanlar için üzgünüm ama bu seçimi ben yaptım. Umarım beni anlarsınız. ”

Kullanıcı ayrıca bir Ethereum adresi paylaştı ve dosya şifresinin bu adres üzerinden yapılacak bir işlem sonucunda kayıt yaptıranlara verileceğini belirtti.

Telegram: Bu bir kandırmaca

ABD medyasından The Block ise Telegram sözcüsüne ulaştı ve ondan bir değerlendirme aldı. Telegram sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu korkunç hikayelerin yer aldığı paylaşım bir dolandırıcılığın tüm özelliklerini taşıyor. İyi niyetli ve saf insanların özel anahtarlarını çalmak için sisteme bir yazılım yüklenme plânı olabilir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl