TenX, ‘insider trading’ iddiasıyla çalkalanıyor

TenX'in eski CEO'su Julian Hosp'un şirketten istifa ettikten sonra 2.2 milyon dolar değerindeki bütün token'larını sattığı iddia ediliyor. PAY token, son 1 haftada %20 değer kaybetti.

2017’de ICO süreciyle 80 milyon dolar toplayan kripto para girişimi TenX, son günlerde tartışmaların odak noktası haline geldi.

Kripto paraların günlük hayatta kullanımının kolaylaştırılmasını amaçlayan Singapur merkezli kripto para girişimi TenX, eski CEO’su Julian Hosp‘un 2.2 milyon dolar değerindeki PAY token’ının değerini operasyonel bir şekilde düşürdüğü iddialarından sonra insider trading (içeriden bilgi alarak işlem yapmak) suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. İçsel bir yönetim mücadelesinin Hosp’un TenX’teki bütün görevlerinden istifa etmesine yol açtığı bildirilmişti. Ayrıca, Hosp’un bütün PAY token’larını satarak başka varlıklar satın aldığı ve fonlarının tamamını Bittrex adresine yolladığı iddia ediliyor.

Hosp’un faaliyetlerinin etkisi

Hosp’un faaliyetleri PAY/US kuruna güçlü bir satış baskısı getirdi. Zaten kripto para piyasasındaki kötü durum nedeniyle bu kur epey düşmüştü. Kripto para piyasası hafif iyileşme gösterdiği zamanda bile PAY/USD kurunda bir düzeltme görülmedi. PAY/USD son 15 gün içinde %46.5 düşerken son bir haftada da %20 düşüş kaydetti.

TenX topluluğu bu fiyasko karşısında öfkesini dile getirdi ve TenX ekibini projeyi iyi yönetemediği için eleştirdi. Bazıları da şirketin Visa destekli kripto banka kartı sözünü yerine getirmediğini söyledi.

TenX, iddialara cevap verdi

TenX, açıklamalarla dolu bir blog yazısı yayınlayarak ortamı sakinleştirmeye çalıştı.

TenX’in kurucu ortağı ve yeni CEO’su Toby Hoenisch, çalışanlar ve iş ortakları için sıkı ticaret standartları getirdiklerinin güvencesini verdi ancak, Hosp’un ticari işlemleriyle ilgili böyle bir bilgi almadıklarını söyledi.

Hoenisch konu hakkında daha fazla bilgi vermeyi reddetti ve şunları söyledi:

“Mevcut ve eski TenX çalışanları tarafından PAY token’larının transferi ve iddia edildiği gibi alım-satımlar hakkında herhangi bir yorumda bulunamıyoruz. Bu transferlerin ve iddia edilen alım-satımların duyuru tarihinden sonra gerçekleştiğini ve bu şekilde alım-satımların halka bilgi vererek yapıldığını unutmayın.”

Topluluktan bazıları Hoenisch’i iddialara cevap vermeyip konuyu saptırmakla suçladı.

Reddit’te bir kullanıcı konuyla ilgili olarak şöyle yazdı:

“Herkesin merak ettiği tek bir soru var. Julian Hosp 2.2 milyon değerindeki PAY tokenlar’ını Bittrex’te sattı mı satmadı mı?”

Haber: NewsBTC

→BİR HACKER 2010’DA YOKTAN 184 MİLYAR BİTCOİN YARATTI, SATOSHİ ÖLÜMDEN KURTARDI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl