Terra CEO’su, 10 milyar dolarlık Bitcoin rezerv plânını açıkladı

Terra (LUNA) kurucusu ve Terraform Labs CEO'su Do Kwon, Terra blok zinciri üzerinde çalışmalarda bulunan Luna Vakfı'nın Bitcoin rezervleri için 2.2 milyar dolar fon topladığını açıkladı. Kwon attığı tweet'lerde, rezervlerin UST'yi desteklemek için kullanılacağını ve rakamı kısa vadede 3 milyar dolara, uzun vadede ise 10 milyar dolara ulaştırmak istediklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde en büyük 7. kripto para konumundaki Terra’nın fiyatı hakkında Twitter’dan toplamda 11 milyon dolarlık iki ayrı iddiaya giren, Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon, yazdığı tweet serisiyle Luna Vakfı’nın (Luna Foundation Guard – LFG), Bitcoin rezervleri için 2.2 milyar dolar topladığını açıkladı.

UST’yi desteklemek için…

Terra blok zinciri için çalışmalarda bulunan ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan LFG, Bitcoin rezervini Terra blok zincirinin algoritmik sabit coin’i olan UST’yi desteklemek için kullanacak. Kwon, attığı tweet’lerde 2.2 milyar dolarlık Bitcoin rezervini, kısa vadede 3 milyar dolar, uzun vadede ise 10 milyar dolarlık değere ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

1 + 1.2 milyar dolarlık satış

Takipçilerinin, 3 milyar dolarlık rakamı nasıl fonlayacakları sorularını da yanıtlayan Terra kurucusu, tezgah üstü (OTC) satışlar vasıtasıyla 1 milyar dolar değerde LUNA sattıklarını, 1.2 milyar dolardaki UST’yi de Tether karşılığında sattıklarını ve meblağı bu şekilde topladıklarını söyledi. Kwon, fazladan 800 milyon dolarlık satış ile 3 milyar dolarlık hedefe ulaşacaklarını söyledi. Kwon ayrıca, uzun vadedeki 10 milyar dolarlık hedef için de, protokolün UST’den elde ettiği gelirin bir bölümünü Bitcoin’e ayıracaklarını söyledi.

“Bitcoin’ler token’laştırılacak”

Terra kurucusu, Bitcoin’leri token’laştırmak için bir köprü oluşturacaklarını ve bu sayede milyarlarca dolar değerde BTC’yi Terra blok zinciri üzerinde kullanabileceklerini belirtti:

“Bir günde 10 milyar dolar olmaz, UST’deki büyüme arttıkça, senyoraj kazancının bir bölümünü, Terra zinciri üzerinde kullanılacak olan token’laştırılmış BTC’ler için ayıracağız. 3 milyar dolarlık rezervimiz hazır ancak oluşturacağımız köprü ve diğer teknik altyapılar henüz değil”

Toplanan rezervler, UST’nin dolara olan sabit konumunu güçlendirecek. Bilindiği üzere UST şu anda bu sabitliği, LUNA yakan ya da yaratan özel bir algoritma ile sağlıyor.

Diğer sabit coin’lerin aksine ekip, hiçbir UST karşılığında 1’e 1 oranda gerçek ABD doları tutmuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl