Terra Classic (LUNC) neden artıyor? 24 saatte yüzde 25 yükseliş

Şu andaki Terra LUNA'nın orijinal zinciri olan ve Mayıs ayında UST'nin 1 dolara olan dengesinin bozulmasıyla tarihi bir düşüş hareketi başlatan Terra Classic (LUNC) son 24 saatte önemli bir yükseliş kaydetti. LUNC %25'ten fazla bir artış yaşarken, topluluğun özellikle yakım konusunda istekli ve ısrarcı olması da dikkat çekiyor.

 

Mayıs ayı başında yaşanan Terra LUNA krizinin ardından yeni bir zincir oluşturulmasıyla beraber Terra Classic adını alan LUNC, son 24 saatte %25’lik artış yaşadı. Yükselişin ardından açık bir neden olmasa da, Terra Classic piyasa değeri 150 milyon dolar değerden fazla bir artış gördü.

İlginizi Çekebilir | Saatler İçinde Yüzde 250 Artış! Luna neden yükseliyor?

0,0013 dolara kadar yükselen LUNC artışının arkasında net bir sebep yok ancak uzmanlar topluluk üyelerinin token yakımları konusunda ısrarcı olmasının ve son dönemde yakılan toplam LUNC sayısının 3 milyar adedi aşmasının etkili olduğunu belirtiyorlar. Ancak genel arzın trilyonlarca olduğu düşünüldüğünde bu sayının fiyata etkisinin olması neredeyse imkansız.

DOGE tarzı bir meme coin mi geliyor?

Öte yandan topluluk üyelerinin bir “short squeeze” insiyatifi başlattıkları da belirtiliyor. Topluluğun bir bölümünün, LUNC’ta artık bir kullanım alanı olmaması sebebiyle Dogecoin tarzı bir “meme coin” yaratma isteği olduğu da biliniyor. Bilindiği üzere bu tür “bol sıfırlı” fenomen coin’ler genelde spekülatif hareketleri seven ve kısa vadede ciddi kzançlar elde etmek için yatırım yapmaktan çekinmeyen yatırımcıların radarlarına giriyor. Dolayısıyla LUNC bu yönde bir ilerleme kaydedebilir.

Terra LUNA sisteminin Mayıs ayında çökmesinin ardından kripto para ekosistemi de bir domino taşı gibi bu durumdan etkilenmiş ve tarihin en hızlı ve büyük düşüşlerinden biri görülmüştü. Kurucu Do Kwon bugün hala, kendisinin herhangi bir dolandırıcılık olayına karışmadığını ve bu düşüşlerden hiçbir şekilde para kazanmadığını söylese de, özellikle Güney Kore’de bu konuda soruşturmalar devam ediyor. Do Kwon, çöküşten yaklaşık 3 ay önce Singapur’a taşınmıştı.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl