Terra Name Service, TNS token ve airdrop’u resmen açıkladı

Kısa süre önce Ethereum Name Service'in, ENS ile üye ve domain alan kullanıcılarına airdrop yapmasının ardından Terra Luna'dan da benzer bir hamle geldi. Resmen yapılan açıklamada Ethereum Name Service'den ilham alındığı belirtilirken, TNS token için de airdrop yapılacağı belirtildi. Airdrop hakkı kazananlar 23 Aralık'ta TSİ 15'te açıklanacak. Yüzde 17'si airdrop'a ayrılan TSN token'ın toplam arzı da 100 milyon olacak.

Yakın zamanda hizmete giren ve ilk 1 haftasında 10 binden fazla domain satışı gerçekleştiren, alan adı (domain) isim sağlayıcısı Terra Name Service, 100 milyon adetlik TNS token çıkaracağını ve bunun %17.7’sini airdrop için ayırdığını açıkladı. Yaklaşık 8 milyon 330 bin token, seçilen erken katılımcılara dağıtılacak. Airdrop’a hak kazananlar 23 Aralık tarihinde TSİ 15’te açıklanacak.

Uzun ve akılda kalması neredeyse imkansız olan cüzdan adreslerinin yerine kısa ve çok daha rahat kullanılabilir adresler yaratılmasına izin veren sistem sayesinde, kullanıcılar zorlanmadan adreslere kripto para yollayabiliyorlar.

Ethereum Name Service’in yaptığı airdrop’tan sonra, Terra Name Service’ten de benzer bir hamle bekleniyordu.

Konuyla ilgili medium sayfasından detaylı bir resmi açıklama da yapılırken şu ifadeler kullanıldı:

TNS token’a giriş: Mantığımız nedir ve neden bir token çıkarıyoruz?

Ethereum Name Service’ten (ENS) ilham aldık ve web3 alan adlarının önemine ciddi şekilde inanıyoruz. ENS’e benzer olarak TNS de, protokolün yönetişiminin merkeziyetsiz olması açısından büyük bir adımdır. Topluluk üyelerinin; gelişimi, topluluk hazinesini ve teknik parametreleri yönetmesine destek olacaktır. Sonuç olarak bu durum TNS’in bir DAO’ya dönüşmesine yardımcı olacaktır. Terra’nın önemli altyapılarından biri olması için TNS’in merkeziyetsiz olması gerekmektedir. TSN, merkezi olan varlıklarla herhangi bir entegrasyona girmeyecektir. TNS olarak gelecekteki tüm entegrasyonların sorunsuz olarak çalışmasını istiyoruz.

Çözdüğümüz sorun ve vizyonumuz

Şu anda vâr olan asıl problem bir blok zinciri adresinin çok uzun olması ve kesinlikle akılda kalamamasıdır. Cosmos zincirlerinin birbirlerinden bağımsız hale gelmesinden bu yana, fonları almak ve göndermek için kullanıcıların birçok uygun adrese ihtiyacı olmaktadır. Eğer tüm bunların hepsine uyan sadece bir adresleri varsa, (Terra, Cosmos, Osmosis, Secret Network, Crypto.com, Persistence, Injective vb.) biz kullanıcıların bu sorununa çözüm bulmak istiyoruz. Bu sebeple, bu sorunu çözmek için .UST’yi oluşturuyoruz.

TNS token…

Terra Name Service Token (TNS) hem bir yönetişim hem de gelir paylaşım token’ıdır. Şu anda yeni yönetişim teklifleri sunmak için stake eidlmesi gerekmektedir. TNS stake eden kullanıcılar, hizmet sağlayıcı ücretlerinin bir kısmını ve stake etme ödülleri teşviklerinden elde edilen diğer TNS ödüllerini kazanacaktır.

‘Tokenomik’ler

TNS token arzı

En az 2 yıl boyunca dağıtılacak 100 milyon TNS token olması plânlanmaktadır. Bu rakamın dışında yeni TNS token üretilmeyecektir. Topmada 47 milyon TNS token’ı ise TNS protokolünün başlatılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Ön dağıtım şu şekilde yapılacaktır:

  • Topluluk Hazinesi: TNS topluluk fonu için 10 milyon (%21.3) token ayrılacaktır.
  • Seçilmiş entegrasyon: Seçilmiş entegrasyon için 2 milyon (%4.3) token ayrılacaktır.
  • Gelecekteki entegrasyon: Gelecek dönemdeki entegrasyon için 25 milyon (%53.2) token ayrılacaktır.
  • Airdrop’lar: Seçilen katılımcılar için 8.33 milyon (%17.7) token ayrılacaktır.
  • Dışarıdan gelen katılımcılar: “Influencer”, pazarlamada katkı veren, içerik üreticisi, tercüman, ve aktif telegram/discord katılımcıları da dahil olmak üzere ancak bunlarla da sınırlı olmayacak şekilde TNS ekosistemine değer katanlar için 1 milyon (%2.1) token ayrılacaktır. Bu durumla ilgili karar ekip tarafından, DAO’ya geçiş tamamlanmadan önceki erken dönemde verilecektir.

Pazarlama: 670 bin token (%1.4) Twitter, Reddit ve Telegram gibi sosyal medya mecralarındaki pazarlamalar için ayrılacaktır.

NOT: Entegrasyon ortaklarımızın tümü, token’larını iki yıl boyunca düzenli bir dağıtım rakamıyla alacaklardır. Örnek olarak, Şubat 2022’de bir ortağın aramıza katılması durumunda token’lar Mart 2024’e kadar dağıtılacaktır.

Son token dağıtımı

Diğer TNS token’ları en az 2 yıllık bir süre boyunca piyasaya sürülecek ve toplam arz 100 milyona ulaşıncaya kadar artırılacaktır.

Son dağıtım yapısı ise şu şekilde olacaktır:

1. Topluluk Hazinesi ve Entegrasyon (%37)

DAO, topluluk fonlarını, hackathon’lar ve ortak buluşmalar gibi topluluk odaklı teşviklerle toplamayı plânlamaktadır. Kısa vadede, fonların çoğu entegrasyon geliştirme ve teşvikler için kullanılıyor. Öncelikli odak noktamız ilk etapta Terra ekosistemi olacaktır. İkinci olarak ise Cosmos ekosistemine geçerek genişleyeceğiz ve son olarak da IBC özelliği bulunan tüm zincirlere entegre olacağız. Protokolün başarıya ulaşması açısından entegrasyon süreci büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden kullanılan fonların büyük bölümünü buraya ayırdık.Öncelikle Terra Station, Terra Money, Keplr, Xdefi, Coin98, Ape Board ve Extraterrestrial Finder dahil olmak üzere önemli derecedeki ekosistem ortaklarına odaklanacağız. Geliştirme ekibini desteklemek için mühendislik kaynakları sağlamanın yanında entegrasyon sürecini de olabildiğince kolay ve sorunsuz hale getirmek istiyoruz.

2. Airdrop’lar (%25)

Amacımız tamamen merkeziyetsiz bir TNS protokolü oluşturmaktır. Amacımıza ulaşmadaki en önemli yollardan birinin de, çeşitli gruplara airdrop yapmak olduğuna inanıyoruz. Konuyla ilgili, filtreleme işlemi de 23 Aralık’ta (TSİ 15.00) duyurulacaktır.

3) Ekip (%20)

Şu anki ekibimize %12
Gelecekteki tam zamanlı ekip üyelerine %7.5
Başlatılma zamanındaki danışmanlara %0.5

Biz Web3’ün geleceğine inanıyoruz ve herkesi TNS’in büyümesine katkıda bulunmaya çağırıyoruz.

4) Farkındalık yaratmak (%10)

%7 dışarıdan gelen katılımcılar
%3 pazarlama

Bu fonu, ekosistemimizin uzun vadeli sürdürülebilir büyüme elde etmesi için kenara koyduk. Farkındalık yaratma ve bir topluluk inşa etme, bir protokolün büyümesi açısından hayati öneme sahiptir. TNS’ye değer katmak ve proje hakkında farkındalık yaratmamıza yardımcı olmak isteyen herkesi aramıza bekliyoruz.

5) Teşvikler (%8)

Likidite teşvikleri (%5)

TNS/UST paritesinde yeterli likidite olduğundan emin kalabilmek için ve TNS stake edenleri ödüllendirme mekanizması için ayrılmıştır.

Stake ödülleri (%3)

Yönetişime katılmaları için token tutanları teşvik etme amacıyla ayrılmıştır.

Enflasyon

TNS token’ın enflasyon oranı, 100 milyon arza gelinceye kadarki 2 sene boyunca kademeli olarak azaltılacak şekilde tasarlanmıştır. 2. yılın bitiminin ardından enflasyon vasıtasıyla hiçbir şekilde TNS token üretilmeyecektir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl