Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Tesla’da tarihi düşüş: Sadece bir günde 82 milyar dolar silindi

Tesla'nın 5 milyar dolarlık hisse satışı planı sonrası Tesla hisseleri, yüzde 30'dan fazla değer kaybetti. Son bir haftada şirketin piyasa değerinden 160 milyar dolar, son bir günde ise tam 82 milyar dolar silindi!

tesla-elon-musk

Tesla’nın 5 milyar dolar değerinde hisse senedi satışıyla tetiklediği satış dalgası, günlerdir devam ediyor. Elektrikli araç devinin hisseleri, sadece bugün yüzde 20’den fazla düşerken Eylül ayı başından beri de yüzde 33 değer kaybetti.

31 Ağustos günü 500 dolara dayanan ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Tesla hisseleri, bugün 330 dolara geriledi. Bu devasa düşüş, şirketin 1 Eylül’de SEC’ye 5 milyar dolarlık hisse satışı planladığını bildirmesinin ardından geldi. 4 Eylül itibari ile bu satış tamamlandı. İlerleyen günlerde ise şirketin S&P500 endeksine dahil edilmesi beklenirken alınmaması piyasayı şaşırttı. Bu gelişme de var olan satış seyrini şiddetlendirdi.

Tarihin en büyük düşüşü

Tesla hisseleri, ilk olarak 2010 yılında işlem görmeye başladı. O tarihten beri, bugünkü yüzde 21’lik düşüş, en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Son günlerde piyasa değeri de 465 milyar dolardan 307 milyar dolara indi. Yani, yaklaşık bir hafta içinde Tesla’dan yaklaşık 160 milyar dolar silindi. Son bir günde piyasa değerinden eriyen miktar ise tam 82 milyar dolar!

Ağustos ayının sonu itibari ile Tesla hisseleri, bir yıl içinde 46 dolardan 498 dolara yüzde 974 gibi muazzam bir getiri sağlamıştı.

Yakın zaman önce yer verdiğimiz bir haberde, ünlü spekülatör Mike Novogratz, DeFi ve Tesla için endişeli olduğunu ve büyük bir düzeltme beklediğini ileri sürmüştü. Novogratz, “Bugün Tesla‘ya bakıyorum. Mantıksız bir coşku var. Ne diyebilirsin? Yakında pek çok risk varlığında büyük bir düzeltme yapacağımız için biraz endişeliyim.” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl