ABD’den Elon Musk’ın şirketi Tesla’ya soruşturma

Bitcoin yatırımcısı şirket Tesla’nın, elektrikli araçlarının otonom sürüş iddiaları nedeniyle ABD’de cezai soruşturma altında olduğu bildirildi.

Reuters’in özel haberine göre konuyla bilgisi olan kişiler, kazalar sırasında devreye giren Tesla’nın sürüş destek sistemi Autopilot’un karıştığı ve bazıları ölümle sonuçlanan çok sayıda kazanın ardından, ABD Adalet Bakanlığı’nın geçen sene daha önce bildirilmeyen bir soruşturma açtığını aktardı.

Tesla, 2016’nın başlarındaki pazarlama çalışmalarında Autopilot’un yeteneklerini övmeye başlamıştı. Otomobil üreticisinin CEO’su Elon Musk, o yıl yaptığı bir konferansta Autopilot’un bir insan sürücüden “muhtemelen daha iyi” olduğunu söylemişti.

Musk geçen hafta ilan etmişti

Musk, geçen hafta yaptığı bir açıklamada Tesla’nın yakında “Tam Sürücüsüz Araç” yazılımının güncellenmiş bir versiyonunu yayınlayacağını ve bu sayede kullanıcıların “direksiyona dokunmadan işine, arkadaşının evine ya da markete” gidebileceklerini belirtmişti.

Şu anda şirketin web sitesinde yer alan bir videoda “Sürücü koltuğundaki kişi sadece yasal nedenlerle orada bulunuyor. Hiçbir şey yapmıyor. Araba kendi kendini sürüyor.” deniliyor.

Bununla birlikte şirket, sürücüleri Autopilot’u kullanırken ellerini direksiyonda tutmaları ve araçlarının kontrolünü sürdürmeleri gerektiği konusunda da açıkça uyarıyor. Tesla teknolojisi; direksiyon, frenleme, hız ve şerit değiştirmeye yardımcı olmak üzere tasarlandı. Ancak şirketin web sitesinde aktarılana göre, bu özellikler aracı otonom hale getirmiyor.

Kaynaklar, yapılan bu tarz uyarıların Adalet Bakanlığı’nın açmak isteyebileceği herhangi bir davayı karmaşık hale getirebileceğini söyledi. Musk, 2020 yılında Automotive News’e verdiği bir röportajda, Autopilot sorunlarının müşterilerin sistemi Tesla’nın talimatlarına aykırı şekillerde kullanmasından kaynaklandığını söylemişti.

Soruşturma hakkında bilgi sahibi olan kişilere göre, şirkete veya belirli kişilere karşı cezai suçlamalarda bulunulma potansiyeli nedeniyle, Adalet Bakanlığı soruşturması daha yoğun bir soruşturma seviyesini temsil ediyor.

Cezai Autopilot soruşturması, Musk’ın dahil olduğu çeşitli soruşturma ve yasal konulardan biri. Bu yılın başlarında Musk, sosyal medya devi Twitter’ı 44 milyar dolara satın almaktan vazgeçtikten sonra mahkeme savaşına girişmişti. Ancak daha sonra fikrini değiştirip rotasını çeviren Musk, yaklaşan satın alma için oldukça heyecanlı görülüyor.

Tesla araçlarının kaza karnesi

Ağustos 2021’de ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Autopilot özellikli Tesla’ların park halindeki acil durum araçlarına çarpması onucu biri ölümle sonuçlanan bir dizi kaza hakkında soruşturma başlatmıştı.

NHTSA yetkilileri haziran ayında, Autopilot’lu 830 bin Tesla’yı kapsayan soruşturmalarını yoğunlaştırmış ve şirketin elektrikli otomobilleri ile park halindeki ilk yardım ve yol bakım araçlarının karıştığı 16 kaza tespit etmişti.
Bu yılın temmuz ayında Tesla, Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi tarafından Autopilot ve Tam Sürücüsüz Araç özelliklerini otonom araç kontrolü sağladığı şeklinde yanlış tanıtmakla suçlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl