Tesla’dan Bitcoin beyanı: Bilanço açıklandı

Elektrikli otomobil şirketi Tesla bugün piyasa kapanışından sonra 2023 yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını ve hissedar mektubunu yayımladı. Bitcoin yatırımcılarının merakla beklediği “Tesla Bitcoin sattı mı" sorusu da yanıt buldu.

Elektrikli araç üreticisi devi Tesla’nın, ikinci çeyrek kazançları açıklandı. Açıklanan rapora göre şirket ilk çeyrekte Bitcoin satışı yapmadı. Tesla, ikinci çeyrekte Bitcoin’lerini tutmaya devam etti ve herhangi bir alım yapmadı.

Buna göre şirket elinde olan 9 bin 720 BTC’yi (290 milyon dolar) tutmaya devam etti.

Talebi artırmak için indirimleri artıran Tesla’nın 2. çeyrek marjları düştü

Şirketin hisseleri genişletilmiş işlemlerde yüzde 2.5 düştü. Artan rekabet ve belirsiz bir ekonominin baskısı altındaki Tesla, stokları azaltmak için fiyatları düşürdü, indirimleri ve diğer teşvikleri artırdı.

Tesla’nın küresel teslimatları, büyük ölçüde ABD ve yurtdışındaki elektrikli araç tüketicileri için daha düşük fiyatlandırma ile devlet vergi avantajları sayesinde nisan-temmuz döneminde 466 bin araca ulaştı. Ancak, bu faktörler şirketin daha önce otomobil endüstrisinin gıpta ettiği karlılığını da azalttı.

Şirket, elektrikli araç üreticisinin fiyat indirimleri yoluyla satışları artırma çabaları nedeniyle brüt kar marjının ikinci çeyrekte önceki üç aya göre düştüğünü açıkladı.

Şirket, ilk çeyrekte gözlemlenen yüzde 19.3’lük brüt kar marjının aksine, nisan-haziran dönemini kapsayan dönem için yüzde 18.2’lik bir brüt kar marjı bildirdi.

Tesla’nın hisse başına kazancı 91 sent olarak gerçekleşti. Refinitiv IBES verilerine göre analistler hisse başına 82 sent kâr bekliyorlardı.

İkinci çeyrek gelirleri tahminleri aştı

Refinitiv’in verilerine göre, şirketin nisan-haziran dönemindeki geliri 24.93 milyar dolar olarak gerçekleşti ve 24.48 milyar dolarlık tahmini aştı.

Nisan ayında Tesla CEO’su Elon Musk, fiyat savaşına girme konusundaki kararlılığını yineleyerek, şirketin zorlu bir ekonomik iklimde ve artan rekabet karşısında satış büyümesine kârdan daha fazla öncelik vereceğini belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl