Tesla’dan 1.99 milyar dolarlık Bitcoin beyanı

Elektrikli otomobil üreticisi şirket Tesla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yaptığı bildirimle 31 Aralık tarihi itibariyle elinde 1.99 milyar dolarlık Bitcoin olduğunu açıkladı. Şirket geçen sene 8 Şubat tarihinde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklamıştı.

tesla

2021 yılında attığı tweet’lerle Bitcoin ve Dogecoin başta olmak üzere kripto para piyasalarında fiyatları etkileme gücünü net şekilde gösteren Elon Musk’ın şirketi Tesla, yaptığı açıklama ile elinde yaklaşık 2 milyar dolar değerinde Bitcoin olduğunu açıkladı.

101 milyon dolar değer düşüklüğü zararı

Şirket yıllık olarak SEC’ye bulunduğu beyanda, Bitcoin’deki fiyat düşüşünden dolayı 101 milyon dolarlık da “değer düşüklüğü zararı” yaşadığını bildirdi. Yapılan açıklamada şirketin elindeki Bitcoin sayısı ise belirtilmedi ancak 31 Aralık’taki Bitcoin fiyatıyla 1.99 milyar dolarlık değerden yola çıkarak bir hesaplama yapıldığında şirketin yaklaşık 47 bin 400 Bitcoin’i olduğu görülüyor. Şirket geçen sene 8 Şubat’ta 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklamış ve o sıralarda 38 bin dolar civarında olan Bitcoin fiyatı çok kısa sürede 43 bin doların üzerine çıkmıştı.

Tweet’i olay olmuştu

Şirket Mart ayında ise aldığı Bitcoin’lerin 272 milyon dolarlık kısmını satmıştı. Musk, 2021’in Mayıs ayında, tam da kripto para piyasaları zirvedeyken Tesla’nın, araç satışında Bitcoin kabul etme politikasından vazgeçtiğini duyurmuştu. Yapılan açıklamanın ardından Bitcoin’de ciddi bir düşüş hareketi başlamış ve gelen Çin yasaklarıyla birlikte bu hareket daha da sertleşmişti.

Musk yaz aylarında çevrimiçi olarak düzenlenen The B Word etkinliğinde de, Tesla’nın Bitcoin satmadığını açıklamıştı. Musk ayrıca SpaceX şirketinin de Bitcoin aldığını duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl