En büyük sabit dijital para Tether kan kaybediyor!

ABD Doları'na endeksli dijital para Tether, çalışacak banka bulmakta güçlük yaşıyor. Bu durum, sabit parada değer kaybı yaratıyor.

Yaklaşık 2.5 milyar dolarlık piyasa değeri ile kripto para piyasasında büyük bir pay sahibi olan sabit dijital para Tether, son günlerde ciddi bir biçimde kan kaybediyor.

Tether, başından beri tartışmaların odağında oldu. Kimi zaman piyasayı manipüle ettiği iddialarıyla gündeme geldi, kimi zaman ise söylenildiği gibi ABD Doları desteği olmadığı ileri sürüldü.

Bugünlerde ise Bitfinex cephesindeki çeşitli iddialar, aynı yönetim kurulunu paylaşan Tether’i de büyük ölçüde etkiliyor. Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Bitfinex’in ödeme aczine düştüğü, Tether ile olan ilişkilerinden ötürü, çalışabilecek bir banka kuruluşu bulamadığı ifade ediliyor. Birçok banka Bitfinex’le iş birliğinde yer almaktan çekiniyor.

Bundan dolayı platform, birkaç gün önce tüm para yatırma işlemlerini süresiz olarak durdurdu. Bitfinex’e şu an Dolar, Euro vb. para birimleriyle para yatırılamıyor. Borsadan yapılan açıklamada bu durumun geçici olduğu ve bir hafta içinde işlemleri normal hale getirmeyi hedefledikleri bildirildi.

Şimdi kripto para piyasasının gözü kulağı Bitfinex’ten gelecek haberde. Borsanın banka arayışının başarısızlıkla sonuçlanması olasılığı nedeniyle yatırımcılar tedirgin vaziyette. Bitfinex, varlıklarını tutabileceği güvenli bir banka bulamazsa Tether’i destekleyecek dolarları da büyük olasılıkla sağlayamayacak.

Öte yandan Tether’i etkileyen bir başka gelişme de birbiri ardına piyasaya sürülen PAX, Gemini Dollar ve USD Coin gibi regüle edilmiş sabit dijital paralar. Yatırımcı, Tether gibi regülasyonlara tabi olmayan bir dijital para yerine daha güvenli olarak gördüğü regüle edilmiş sabit dijital paralara geçiş yapıyor. Örneğin, 15 gün önce piyasaya sürülen PAX’in piyasa kapitalizasyonu şimdiden 25 milyon dolara ulaştı.

İşte tüm bu endişelerden ötürü, Tether’in değeri sabit kalması gerekirken kan kaybediyor. Kraken’den elde edilen verilere göre 1 dolardan işlem görmesi gereken Tether, yüzde 4’lük bir düşüşle 0.96 dolardan el değiştirdi. Dijital para, şu sıralarda ise 0.975 dolardan alınıp satılıyor.

→ POLONIEX’TE LENDING İLE NASIL PARA KAZANILIR?

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. cansel Cevapla

    kim buldu bu parayı bir sitede de yazmıyor bu n e biçim bilgi?