Derecelendirme kuruluşu Weiss Ratings’ten Tether uyarıları

Tartışmalı kripto para Tether, bir kez daha ateş altında. Weiss Ratings, projeyle ilgili tehlike işaretlerini detaylandıran bir rapor yayınladı.

Tartışmalı kripto para Tether, bir kez daha ateş altında. Derecelendirme kuruluşu Weiss Ratings, projeyle ilgili tehlike işaretlerini detaylandıran bir rapor yayınladı.

Rapordaki uyarıya göre, Tether’in karşı karşıya kaldığı en büyük sorun, dolaşımdaki varlıklarları açıklayan tamamlanmış bir denetim eksikliği.

Aralık ve Ocak ayı boyunca, Bitcoin’in hızlı fiyat artışıyla aynı dönemde piyasaya bir milyarın üzerinde yeni Tether sürüldü.

Şirket, o tarihten bu yana kendi internet sitesinde Friedman LLP’nin denetim raporunun yer aldığı bir “para kanıtı” butonu yerleştirdi fakat rapor, büyük eksikler içeriyordu ve Aralık ile Ocak aylarında yaratılmış olan devasa varlık miktarını hesaba katmıyordu.

Weiss Ratings’in raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Büyük sorun: Hiçbir zaman bir denetim yapılmadı ve Tether oldukça karanlık kaldı. Sürekli olarak Tether token’lerinin %100 oranla dolar ile desteklendiğini iddia ettiler ancak bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt sunamadılar.”

Devamında şöyle denildi:

“Sosyal medya üzerinde Tether’in aslında kısmı rezerv sistemi kullandığına yönelik bir fikir birliği var. Diğer bir deyişle, çoğu gözlemci bütün o Tether coin’lerini destekleyecek dolarlarının olmadığını iddia ediyor.”

Aralık ayında, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), muhtemelen mevcut varlıklarının denetim eksikliğinden kaynaklanan tartışmalar üerine hem Bitfinex’e hem de Tether’e celp gönderdi.

Makale ayırca kullanıcılarına kendilerini koruyabilecekleri bir yol öneriyor. O yol da Tether ile ilişkisi olan borsalarda dijital para birimlerini tutmaktan ve Tether’e karşı ikili ticaret yapmaktan kaçınmak.

Weiss, Ocak ayında kripto para birimlerini içeren derecelendirme raporuyla kripto para alanına girdi. Şirket normalde hisse senedi, ETF, yatırım fonları gibi ürünlerle ilgileniyordu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl