Resmen onaylandı: Winklevoss’lardan Tether’e güçlü rakip

Winklevoss ikizlerine ait bir kripto para borsası olan Gemini, Tether'e rakip olacak Gemini Dollar için regülatör onayını aldı.

Forbes’ta yer alan habere göre New York Finansal Hizmetler Departmanı, Gemini Trust Company’nin ilk kripto paralarını çıkarması için gereken onayı verdi.

Gemini Dollar (GUSD) olarak adlandırılan dijital para, Ethereum blok zincirine dayalı olarak yaratıldı ve ABD doları destekli olarak hem itibari paranın istikrarını hem de kripto paranın hızıyla sınırsız doğasını sunmak üzere tasarlandı.

Şu anda Gemini tarafından desteklenen Bitcoin, Ethereum, Zcash ve diğer kripto paralardan farklı olarak Gemini Dollar, ABD Doları’na benzer bir değişim aracı, yani altın gibi bir değer deposu değil.

CoinMarketCap’ten alınan verilere göre Gemini kripto para borsası, son 24 saatte 12 milyon dolarlık hacmiyle dünyanın en büyük 54. kripto para borsası konumunda. Bu arada dünyanın en büyük 50. kripto para borsası itBit’in ana şirketi Paxos da bugün Ethereum‘a dayalı ABD Doları destekli benzer bir stabilcoin için regülatör onayını aldı.

GUSD’nin USDT ile ne ölçüde rekabet edebileceği merakla bekleniyor. Şu anda kripto para piyasasında en yaygın olarak kullanılan stabilcoin, Bitfinex’le yakın ilişki içinde olan USDT ya da bir başka deyişle Tether. Ancak Tether, bir süredir kripto para piyasasında manipülasyonla birlike anılır oldu ve fazlasıyla güven kaybetmiş durumda.

En büyük sekizinci dijital para olan Tether, yaklaşık 2.8 milyar dolarlık bir piyasa kapitalizasyonuna sahip.

Gemini kripto para borsasının sahiplerinden Tyler Winklevoss, stabilcoin’in gerçek potansiyelini karşılamak için dolara bağlı başka bir düzenlenmiş ve şeffaf bir token olmadığını iddia etti. Winklevoss, “Bugüne kadar ABD Doları’nın Blockchain’de düzenlenmiş ve güvenilir dijital temsilcileri yoktu. ABD Doları’nın itibarını ve fiyat istikrarını Blockchain teknolojisinin yanı sıra NYDFS’nin gözetimiyle birleştiren bir stabilcoin olan Gemini Dollar’ı piyasaya sunmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

→ 114 YILLIK YATIRIM ŞİRKETİ KRİPTO PARA RAPORUNU YAYINLADI: BITCOIN CASH’E 5 YILDIZ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl